Консервація пам'яток архітектури

Брама Херсонеса Таврійського (м. Севастополь, Україна) після виконання консервації
Приміщення Кносського палацу (о. Кріт, Греція) після виконання консервації
Консервація руїн палацу в Малії (о. Кріт, Греція) з застосуванням консерваційного накриття

Консерва́ція па́м’яток архітекту́ри (лат. conservatio — збереження) — комплекс ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятці з метою зберегти її в наявному стані й запобігти подальшому руйнуванню.

Характеристика

Це сукупність науково обґрунтованих заходів, які дозволяють захистити пам’ятку від повного чи часткового знищення, пошкодження, не змінюючи її, а зберігаючи у тому вигляді, який вона має на момент виконання консерваційних робіт. Мета заходів — зберегти автентичність пам’ятки. Попередньо проводять архітектурні та інженерно-технологічні дослідження. Консервацію виконують на основі науково-проектної документації, яку опрацьовують фахівці з реставрації пам’яток.

Консервація буває тимчасовою і постійною.

Тимчасову консервацію виконують, як правило, у складі першочергових протиаварійних робіт, щоб запобігти руйнуванню пам’ятки протягом певного часу — до початку реставрації. Включає встановлення підпорок, тимчасових накриттів і дахів, водовідведення тощо.

Постійна консервація (її іноді називають інженерною реставрацією) захищає пам’ятку від руйнівних чинників постійної або тривалої дії. Включає укріплення основ і підмурків, тримальних конструкцій, усунення деформацій будівлі та її частин, елементів, улаштування постійних дахів і водовідводів, біологічний захист, нормалізацію температурно-вологісного режиму тощо.

Серед робіт із консервації розрізняють:

- консервацію руїн, тобто пам’яток, які ухвалено зберігати у руїнованому стані. Виконують шляхом розчищення території пам’ятки, її благоустрою, доповнення втрачених частин споруди методом анастилозу, влаштування консерваційного накриття або даху (наприклад Кносський палац). Здебільшого застосовують для античних (див. Античність) пам’яток (наприклад Херсонес Таврійський);

- консервація ландшафту. Застосовують стосовно ідентифікованих культурних ландшафтів, що мають визначну історико-культурну цінність. Їх вилучають із господарського використання і на їхній території встановлюють режим заповідника, за якого заборонено змінювати ландшафт.

В Україні потреба в консервації пам’яток архітектури значно зросла в 2022 внаслідок численних руйнувань архітектурних пам’яток збройними силами Російської Федерації під час російсько-української війни.

Додатково

Термін conservation у багатьох європейських мовах (англійська, французька, італійська, іспанська, португальська, румунська, чеська, турецька тощо) збігається за змістом із українським терміном «реставрація», що іноді спричинює непорозуміння між українськими й зарубіжними фахівцями.

Література

  1. Словарь архитектурно-реставрационных терминов. Киев : УСХА, 1990. С. 70.
  2. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 132–133.
  3. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 225.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Консервація пам'яток архітектури // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Консервація пам'яток архітектури (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.04.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶