Підвал

Підва́л — нижня підземна частина будівлі, споруди.

Винний підвал замку Пезинок у Словаччині
Кав'ярня в підвалі будинку Музею Петра Сагайдачного у с. Кульчицях Львівської області, Україна

Підвал будинку в плані обмежено контуром будівлі. Підвал споруджують на початку зведення будівлі чи споруди одночасно з фундаментом у спеціально викопаному котловані. Підлога приміщень підвалу нижча за планувальний рівень поверхні землі більше ніж на половину висоти цих приміщень (в іншому разі — це цокольний поверх). Висота приміщень підвалу — не менше 2 м (інакше — це технічне підпілля). Для захисту від шкідливої дії ґрунтової вологи стіни й підлога підвалу повинні мати якісно виконану гідроізоляцію, а приміщення — постійну вентиляцію. Нерідко підвали мають багатоярусну структуру. Їх споруджували з каменю, цегли, бетону, залізобетону і традиційно перекривали мурованими склепіннями. У сучасному будівництві підвали мають зазвичай плоскі перекриття.

Підвал призначено для господарсько-побутових, виробничих, технічних та інших потреб. У ньому зазвичай розміщують технічне обладнання, необхідне для експлуатації інженерних комунікацій будинку. Іноді його використовують як дешеве житло низького рівня комфортності. Протягом 20 ст. набуло поширення облаштування бомбосховищ у підвалах житлових та громадських будівель, а з кінця 20 ст. — у підвалах нових будинків стали влаштовувати підземні паркінги для автомобілів (у м. Києві навіть діяла заборона на спорудження багатоквартирних будинків без підземних паркінгів). Тепер підвали будинків у містах найчастіше використовують для підприємницької діяльності: у них облаштовують кафе, ресторани, крамниці, перукарні, майстерні, офіси тощо.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 321.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Підвал // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Підвал (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶