Бомбосховище

Одне із бомбосховищ у Києві.

Бомбосхо́вищеспоруда, призначена для захисту від вибухів і вибухових хвиль авіабомб, снарядів артилерійських (зокрема активно-реактивних), ракет крилатих, ракет балістичних, ударних безпілотних літальних апаратів (БПЛА), уламків зруйнованих будівель, а також від ураження хімічними, бактеріологічними чи радіоактивними речовинами.

Бомбосховище ВУЕ.jpg

Історична довідка

Мешканці Лондона у бомбосховищі у підвалі під час бомбардування міста німецькою авіацією.

Поняття «Бомбосховище» (англ. «bomb shelter») відоме з 19 ст., зокрема 1833 воно було використане у словнику для пояснення терміну «каземат» (англ. «cazemate») — «бомбозахищений притулок для солдатів у гарнізоні» (захищений від артилерійського вогню і бомбардування противника). Після завершення Першої світової війни у 1920-х — на початку 1930-х облаштовували сховища від газової атаки, а спеціально бомбосховища почали будувати у 1930-х. За тодішньою класифікацією захисних споруд бомбосховища поділялися на три категорії:

  • першої категорії — захист від усіх видів впливів засобів нападу з повітря, зокрема від прямого попадання важких фугасних бомб;
  • другої категорії — огороджувальні від ударної хвилі, осколкової та отруйної дії, обвалення будівель, пожеж, не розраховані на захист від прямого влучання бомби;
  • сховища хімічного захисту, зокрема протигазові (захисні) кімнати і хімпалатки.

Особливого поширення бомбосховища набули в роки Другої світової війни у містах і об’єктах, на які авіація противника скидала авіабомби і по яких завдавали артилерійських ударів. Як захисні споруди їх використовували у багатьох країнах, найактивніше — у Великій Британії, Німеччині, Японія, також у великих містах СРСР. Окрім спеціально побудованих бомбосховищ і пристосованих під захисну споруду підвалів, у багатьох великих містах як бомбосховища використовували приміщення метрополітену (Лондон, Москва, Берлін).

Після Другої світової війни більшість бомбосховищ перепрофілювали у сховища від зброї масового ураження, насамперед від ядерної зброї (сховища цивільної оборони).

У воєнних конфліктах другої половини 20 — початку 21 ст. бомбосховища широко використовувались для захисту цивільного населення і військ, насамперед під час ракетних і авіаційних ударів. Зокрема, по ізраїльських містах у війнах на Близькому Сході, під час проведення 1999 операції країн НАТО в Югославії (операція «Союзницька сила») тощо.

Харківське метро під час повітряної тривоги.

В Україні використання бомбосховищ стало актуальним з початком російсько-української війни. До цього більшість бомбосховищ, побудованих ще за радянських часів, були або приватизовані і їхні власники змінили цільове призначення приміщень, або ж перебували у вкрай занедбаному стані. Агресія Російської Федерації проти України, а особливо широкомасштабне вторгнення російських військ від 24.02.2022 супроводжується масованими артилерійськими, авіаційними та ракетними ударами збройних сил РФ, бомбардуванням з використанням авіаційних бомб (фугасних, осколкових, запалювальних, кумулятивних, термобаричних, фосфорних та інших боєприпасів), а також атаками ударних безпілотників і дронів-камікадзе (боєприпасів баражувальних), наслідком чого є значні жертви серед мирного населення. У період з 24.02.2022 до червня 2023 збройні сили РФ випустили по об’єктах на території України понад 5 тис. ракет і здійснили майже 3,5 тис. авіаційних ударів, а також десятки тисяч артилерійських обстрілів. Такі варварські дії противника спонукають органи влади і місцевого самоврядування посилити захист населення, передусім шляхом збільшення кількості добре облаштованих укриттів, захищених від ракетних ударів. Найбільш надійними є підземні укриття. У великих містах в якості бомбосховищ широко використовуються станції метрополітену, а також підземні паркінги. Менш надійними є підземні переходи, тунелі, підвали багатоповерхівок тощо.

Характеристика

Під час завдання ракетних і авіаційних ударів чи загрози їхнього нанесення влада (військово-цивільна адміністрація) зазвичай оголошує повітряну тривогу, і населення задля власної безпеки має негайно прямувати до найближчого укриття і перебувати там до сигналу відбою тривоги. У наш час виділяють такі різновиди захисних споруд (сховищ) цивільного захисту:

  • герметична споруда для захисту людей, де упродовж певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, бойових дій (воєнних дій) і терористичних актів;
  • протирадіаційне укриття — негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого *опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження;
  • споруди подвійного призначення — наземні або підземні споруди чи їхні частини, спроєктовані або пристосовані для використання за основним функціональним призначенням, зокрема для захисту населення, і в яких створені умови для тимчасового перебування людей;
  • швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту — споруда, що зводиться (виготовляється, монтується) в особливий період нарощування фонду захисних споруд за короткий час зі спеціальних конструкцій (виробів), вимоги до яких встановлюються будівельними нормами, стандартами та правилами;
  • найпростіше укриття — фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, інша споруда підземного простору, де можливе тимчасове перебування людей для зниження комбінованого ураження від небезпечних факторів і дії засобів ураження в особливий період.

Література

  1. Кулаков М. А., Ляпун В. О., Мягкий В. О. та ін. Цивільна оборона. Харків : НТУ «Харківський політехнічний інститут», 2005. 363 с.
  2. Стеблюк М. І. Цивільна оборона. Київ : Знання, 2006. 487 с.
  3. Кулєшов М. М., Садковий В. П., Тютюник В. В. Державна система цивільного захисту. Харків : Національний університет цивільного захисту України, 2020. 232 с.
  4. Захисні споруди цивільного захисту // Офіційний портал Києва. URL: https://kyivcity.gov.ua/bezpeka_ta_pravoporiadok/bomboskhovyshcha_ta_ukryttia/
  5. Укриття // Dovidka.info. URL: https://dovidka.info/ukryttya/

Автор

Пилявець Р. І.


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Пилявець Р. І. Бомбосховище // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бомбосховище (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶