Боєприпаси фосфорні

Фосфорні боєприпаси

Фо́сфорні бо́єприпа́си — тип запалювальної зброї, спорядженої білим фосфором. Крім авіабомб, фосфором начиняють авіабаки, артилерійські снаряди, ракети та реактивні снаряди, артилерійські міни і ручні гранати.

Боєприпаси фосфорні Актуально.png

Історична довідка

Фосфорні боєприпаси застосовують із 19 ст. Уперше використання білого фосфору задокументовано 1916 в Англії (перші гранати, начинені білим фосфором, створили та випробували ірландці під час повстання за незалежність). За часів Першої світової війни кулями, начиненими фосфором, послуговувалися обидві сторони конфлікту, що було зумовлено появою повітряних сил. 1916 британська армія взяла на озброєння запальні боєприпаси на основі фосфору.

Під час Другої світової війни розробляли та випробовували фосфорні бомби.

У Ліванській війні 1982 ізраїльська армія задіяла 155-міліметрові фосфорні боєприпаси. У сучасній історії таку зброю здебільшого використовували армії США та Ізраїлю. Військові сили США застосували запальні набої з фосфором в Іраку 2004. Ізраїльська армія задіяла фосфоровмісні снаряди в Другій Ліванській війні влітку 2006, а в Секторі Гази 2009 — димові боєприпаси з білим фосфором, палестинці відповідали ракетами, зарядженими фосфором.

Характеристика

Авіаційні фосфорні боєприпаси складаються з корпусу, пального наповнювача у вигляді білого фосфору або комплексного заряду з декількох сумішей, а також механізму для його займання. За способом спрацювання виділяють 2 види фосфорних боєприпасів: одні вибухають у повітрі приведенням у дію керованого детонатора, інші — після удару об поверхню. Вибух фосфорного боєприпасу спричиняє сильну пожежу, яку важко загасити. Для виготовлення такої зброї використовують білий фосфор — самозаймисту, дуже вогненебезпечну речовину від безбарвного до жовтого світлопроникного кольору з гострим запахом часнику. Білий фосфор подібний до очищеного воску або парафіну, легко деформується, ріжеться ножем. Його відливають в інертному середовищі у формі паличок або зливків, які зберігають і транспортують за відсутності кисню під шаром очищеної води або у спеціальних інертних середовищах. Фосфор погано розчинний у воді, легко розчиняється в органічних розчинниках, наприклад, у сірковуглеці (CS2). Густина — 1823 кг/м3. Температура плавлення — 44,1 °С, tкип = 44,1 °С. У пароподібному стані молекула Р4 дисоціює. Хімічно активний, окиснюється на повітрі вже за кімнатної температури. Під час окиснення з’являється блідо-зелене світіння внаслідок хемілюмінесценції. Фосфор горить навіть під водою. Фосфор та його сполуки надзвичайно токсичні: LD(Р)=0,05–0,15 г. Гранично допустима концентрація (ГДК) парів фосфору становить 0,03 мг/м3, тимчасово допустима концентрація (ТДК) — 0,0005 мг/м3.

Застосування та ураження

Військові використовують високоактивну форму білого фосфору, займання якої відбувається від найменшого контакту з киснем. Процес горіння фосфору супроводжує рясне виділення густого їдкого білого диму, яке триває доти, доки є доступ кисню або до повного вигорання речовини. Фосфорний заряд буквально випалює все навколо. У радіусі до 150 м від епіцентру вибуху у людей буквально обвуглюється шкіра навіть під одягом. Отруєння фосфором після його потрапляння всередину організму спричиняє болісну смерть. Смертельна доза для людини становить 0,05–0,15 г.

Застосування фосфорних бомб заборонено Женевськими конвенціями 1949, Додатковими протоколами про захист жертв війни (від 1977) та Конвенцією про конкретні види звичайної зброї (1983).

Ураження та наслідки

Під дією світла та нагрівання до невисоких температур у безкисневому середовищі, а також під дією іонізуючого випромінювання білий фосфор переходить у термодинамічно стабільнішу форму — червоний фосфор. Білий і червоний фосфор є алотропними (див. Алотропія) модифікаціями фосфору. Горіння фосфору спричиняє підвищення температури до 1300 °С. Температура горіння снарядів, залежно від умов середовища, становить 900–1200 °С. Горіння супроводжує виділення густого білого диму, що зменшує видимість, викликає опіки рогівки очей та вражає легені.

Рівняння хімічної реакції горіння білого фосфору: [math]\ce{P4 + 5O2 = 2P2O5}[/math]

Далі фосфор(V)оксид, що утворився, розчиняється у волозі повітря.

Рівняння хімічної реакції фосфор(V)оксиду з водою: [math]\ce{P2O5 + 3H2O = 2H3PO4}[/math]

За високих температур, наприклад під час вибуху фосфорного снаряду, частина фосфору переходить у газоподібний стан. Газоподібний фосфор реагує з вологою в повітрі з утворенням аерозольної суміші фосфіну й ортофосфатної кислоти.

Рівняння хімічної реакції фосфору з водою: [math]\ce{8P + 12H2O = 5PH3 + 3H3PO4}[/math] ГДК для PH3 становить 0,1 мг/м3. Довготривале вдихання фосфіну за концентрації 10мг/м3 призводить до смерті. Фосфор, який потрапляє в організм перорально викликає опіки ротової порожнини та органів шлунково-кишкового тракту. Отруєння фосфором спричиняє загальну слабкість, головний біль, біль у животі, блювоту, діарею. Через 2–3 доби розвивається жовтяниця, що свідчить про важке ураження печінки. Хронічне отруєння зумовлює ураження кісток та кісткового мозку, некроз тканин. Фосфор розчинний у ліпідах, тому легко проникає через шкіру. Під час контакту зі шкірою легко спалахує, викликає надважкі термічні, хімічні опіки та отруєння. Для хронічних форм отруєнь характерні порушення кальцієвого обміну, ураження серцево-судинної системи та нервових комплексів. Лікувати поранених фосфорними боєприпасами має спеціальний медичний персонал. Продукти горіння, розчини, утворені солі, які потрапляють у ґрунт підвищують концентрацію фосфору, посилюють міграцію фосфорних сполук із зони ураження на вільні від бойових дій місцевості. Фосфор та продукти його взаємодій, що потрапляють у джерела питної води, спричиняють отруєння фосфатами, алергічні реакції, контактні дерматити. Надлишок фосфатів у ґрунтах шкодить росту й розвитку флори та фауни зони ураження, території бойових дій загалом.

Перша допомога під час ураження білим фосфором

  • 1. Якомога швидше позбутися одягу, на який потрапили палаючі частки білого фосфору. Якщо такої можливості немає, то занурити уражену шкіру у воду або сильно зволожити.
  • 2. Промити уражені ділянки шкіри розчином бікарбонату натрію (соди вуглекислої) або холодною водою.
  • 3. Змочити шкіру та усунути видимі частки фосфору (бажано під водою) негострим предметом або пінцетом. Не можна торкатися фосфору пальцями!
  • 4. Опіки необхідно закрити вологими пов’язками, змоченими фізрозчином, щоб запобігти повторному займанню фосфору.
  • 5. Перша допомога під час гострого отруєння: промивання шлунку, інфузія (внутрішньовенне вливання) розчину глюкози.

Якщо фосфор потрапив на предмети, їх можна загасити рясно поливаючи водою, чи засипаючи піском або ґрунтом для усунення доступу кисню. Не можна торкатися руками частинок фосфору на шкірі або на одязі. По можливості потрібно занурити пошкоджену частину тіла у воду, рясно поливати або змочувати водою шкіру та одяг там, де є краплі фосфору. У жодному разі не можна використовувати вату і перекис водню! Кисень, який виділяється внаслідок розпаду перекису водню, викликає займання фосфору. Якщо постраждалі з фосфорними опіками не знепритомніли, то їм призначають знеболювальні та заспокійливі препарати, які треба вжити одразу. Горіння фосфору супроводжує виділення токсичних парів, які викликають отруєння. Для виведення токсичних речовин із організму використовують сорбенти, вживають багато води, або молока чи лужної негазованої води.

Додатково

2015 міста Ідліб і Ракка в Сирії зазнали бомбардувань фосфорними боєприпасами. Росіяни обстрілювали цілі квартали реактивними снарядами 9М22 із запалювальним фосфорним умістом, або бомбардували запалювальними авіабомбами (ЗАБ). Головна ознака застосування — наявність білого нальоту на місці вибуху, дозволила зафіксувати докази порушення Конвенції про конкретні види озброєння. Свідчення використання Російською Федерацією білого фосфору в Сирії збирала гуманітарна організація «Білі шоломи». Російські окупанти застосували фосфорні боєприпаси під час повномасштабного вторгнення в Україну 2022 в містах Попасній Луганської області, Ірпені Київської області, Краматорську, Маріуполі Донецької області, населених пунктах Харківської області.

Джерела

  • Конвенція про заборону або обмеження застосування конкретних видів звичайної зброї, які можуть вважатися такими, що завдають надмірних ушкоджень або мають невибіркову дію // Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_266#Text
  • Про затвердження Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України: Наказ Міністерства оборони України № 164 від 23 березня 2017 р. // Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0704-17#Text

Література

  1. Боенко С. К., Полищук С. А., Родин В. И. Поражения дыхательных путей у обожженных. Киев : Здоровье, 1990. 134 с.
  2. Кушнеревич М. П., Марущенко В. В., Матикін О. В. Засоби аерозольного маскування та запалювальна зброя. Харків : Факультет військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», 2008. 248 с.
  3. Писарєв С. А., Гайдабука В. Є., Сакун О. В. та ін. Радіаційний, хімічний, біологічний захист. Харків : Факультет військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», 2016. 456 с.
  4. Фосфорні бомби: що це таке та як себе вберегти? // Український кризовий медіа-центр. 2022. URL: https://uacrisis.org/uk/fosforni-bomby-shho-take-ta-yak-sebe-vberegty

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Боєприпаси фосфорні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Боєприпаси фосфорні (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶