Попасна

Попа́сна — місто Сєвєродонецького району Луганської області України.

Попасна

Країна Україна
Область Луганська область
Засновано 1870-ті«-ті» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 1870.
Чисельність населення (тис.осіб) 19694
Територія (кв.км.) 29,25 км2


Попасна 1.jpg

Географічне положення

Розташоване в південно-західній частині Луганської області.

Відстань до м. Києва: автомагістралями — 732 км, залізницею — 727 км; відстань до військово-адміністративного центру області — м. Сєвєродонецька — 56 км.

Станом на 01.01.2017 загальна площа міста становила 29,25 км2.

Територія міста — це інтенсивно розчленована поверхня північного схилу Головного Донецького водорозділу. Висота центральної частини міста — 244 м над рівнем моря.

Історична довідка

Існує кілька версій виникнення назви Попасна (від тюркського «Картамиш» — попасна, місце для худоби, яке розташоване під відкритим небом у яру біля водойми; назва пов’язана з оронімом «Поповий Яр», який кримськотатарською мовою звучить як «попасна» тощо).

За археологічними пам’ятками (курганні поховання) перші поселення на території сучасного міста сягають мідної та бронзової доби.

Офіційна історія селище Попасна починається від 1870-х — з будівництвом Донецької кам’яновугільної залізниці. Від 1878 через станцію Попасна курсували потяги, запрацювало локомотивне депо, побудовано залізничний вокзал та пристанційні склади. Чисельність мешканців селища зростала за рахунок селян із навколишніх сіл.

На початок 20 ст. Попасна вже була великим залізничним вузлом. Від 1912 у селищі запрацював завод силікатної цегли та паровий млин. Проживало близько 6 тис. мешканців, більшість із яких працювали на залізниці.

У період Першої світової війни до Попасної з Польщі було евакуйовано завод скла. 1915 побудовано хлібокомбінат. 1930 розпочалась масштабна реконструкція Попаснянського депо, споруджено новий цех для ремонту й утримання магістральних паровозів. 1933 на базі вагоноремонтних майстерень розпочалося будівництво єдиного на Донбасі профільного вагоноремонтного заводу (тепер Попаснянський вагоноремонтний завод).

У часи Голодомору 1932–1933 у селищі померло понад 400 осіб.

09.05.1936 селищу і станції Попасна присвоєно ім’я наркома шляхів сполучення СРСР Л. Кагановича. 24.10.1938 смт імені Л. Кагановича надано статус міста районного підпорядкування.

1939 побудовано Попаснянський хлібозавод «Коровай».

16.11.1941–03.09.1943 Попасна перебувала під німецько-фашистською окупацією.

12.06.1944 повернуто історичну назву та надано статус центру Попаснянського району. У часи післявоєнної відбудови в місті з’явилася швейна фабрика, заводи продтоварів та переробки молока, хлібопекарський комбінат. 1953 відкрито Палац культури вагоноремонтного заводу.

У зв’язку з укрупненням районів Луганської області 30.12.1962 Попаснянський район об’єднано з Первомайським, а Попасна адміністративно підпорядкована м. Первомайську.

31.12.1977 Попасна знову стала адміністративним центром новоствореного Попаснянського району.

У 1990-х розпочалися стагнаційні процеси (див. Стагнація) на багатьох підприємствах міста, водночас з’являлися приватні підприємства. Рiшенням 3-ої сесії міської ради 20.08.1998 затверджено герб міста (автори О. Житниченко, А. Закорецький), рішенням сесії міської ради № 30/4 від 29.08.2012 затверджено — прапор.

Станом на 2010 більшість заводів міста припинили свою роботу, у місті швидко зростало безробіття, набирали обертів процеси зубожіння населення.

Руйнування міста Попасна. 2022 р.

До російсько-української війни

Населення

Станом на 01.01.2019 у місті проживало 19 694 особи (оцінка), з них — 10 635 жінок (54 %) та 9 059 чоловіків (46 %).

Рідною мовою вважали українську 49,4 % мешканців міста, російську — 50,3 % (2001, перепис).

Клімат

Клімат різко-континентальний, характерні посушливе літо та відносно холодна малосніжна зима. Більшість опадів випадає в теплу пору року. Середня глибина промерзання ґрунту — 62 см, максимальна — 100 см.

Господарство

До початку російсько-української війни Попасна являла собою транспортний тип міста. Від 2014 економіка Попасної перебувала під впливом безпосередньої близькості міста (7 км) до зони розмежування з окупованими територіями. 2014–2016 спостерігалися суттєвий міграційний відтік населення, припинення діяльності окремих підприємств внаслідок пошкодження їхнього майна, скорочення обсягів виробництв унаслідок припинення виробничо-торговельних відносин та скорочення споживчого попиту.

Промисловість

Традиційно переважна більшість населення міста працездатного віку була зайнята на підприємствах залізничного транспорту (станом на 2017 — 18,92 %).

Основу промислового комплексу міста складало Товариство з додатковою відповідальністю «Попаснянський ВРЗ» (ремонт вагонів, виробництво комплектуючих для ремонту рухомого складу, ремонт і технічне обслуговування інших видів транспортного обладнання). Металообробна промисловість була представлена ЧП «Зубр-СТК», що спеціалізувалося на виробництві окремих запасних частин для вантажних вагонів та оптовою торгівлею пальним.

Харчова промисловість міста була представлена ТОВ «Попаснянський хлібокомбінат» (виробництво хліба, свіжих борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок), цехом по переробці насіння соняшника, ВАТ Попаснянський агрохолдінг з первинної обробки та зберігання збіжжя та приватними підприємствами з вирощування грибів.

Роботи з благоустрою, санітарного очищення територій, озеленення, зовнішнього освітлення організовувало Попаснянське комунальне підприємство «СКП».

ПП «Попаснянські склодуви» виробляло художні та декоративні скловироби.

2020 у Попасній був створений перший в Луганській області індустріальний парк «Східний регіон».

Транспорт

Місто було одним із найважливіших залізничних вузлів Донецької залізниці. Після 2014 залізничну станцію використовували переважно як вантажну. До 2014 у місті функціонувала автостанція ТОВ «ЛРУАС». Пасажирські та вантажні перевезення міста у всіх видах сполучень забезпечувала розвинена транспортна система (залізничний транспорт, магістральна вулично-дорожня мережа, мережа зовнішніх автомобільних доріг та підприємств обслуговування транспорту).

Зв’язок

У місті діяли АТ «Укртелеком», магістральна резервна лінія зв’язку «Угольок». Працювали мобільні оператори Київстар, Водафон, Лайфселл. Інтернет-послуги забезпечували компанії «СКС», «Меганет», «Луренет».

Освіта, культура

Освіта

Станом на початок 2022 на території міста було 3 дошкільно-виховних заклади, 3 загальноосвітні школи, 2 гімназії, залізничний ліцей, будинок дитячої творчості та дитячо-юнацька спортивна школа.

Культура

Попаснянський районний будинок культури був центром різноманітних заходів за участі творчих колективів, ігрових програм, щорічних фестивалів до Дня визволення міста (вересень), української пісні «Паславський-Fest» (липень), для дітей та молоді з обмеженими можливостями «Повір у себе» (січень), вареників (лютий–березень) та борщу (вересень).

На території міста розташовувався КЗ «Попаснянський районний краєзнавчий музей імені Семена Іофе» (засновано на базі колишнього шкільно-заводського музею). Колекція музею нараховувала понад 13 тис. одиниць зберігання.

Невід’ємними складниками міського комплексу Попасної були площа Миру, парк імені Калюжного, сквер «Єднання сердець», сосновий бір на околицях мікрорайону Скляний, ставок «Парківський».

Архітектура та мистецтво

Об’єктами культурної спадщини, пам’ятками історії були: будівля залізничного вокзалу Попасна І (1879), будівля Свято-Миколаївського храму (22.05.1909), Палац культури залізничників (1928; згодом Будинок науки і техніки), Палац культури вагоноремонтного заводу (1953; згодом районний будинок культури). 2008 у сквері біля Будинку творчості дітей та підлітків було встановлено пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932–1933.

2018 на залізничному вокзалі встановлено історико-літературний пам’ятник «Історичний кип’ятильник».

Спорт

2019 відкрито футбольне поле зі штучним покриттям та встановлено вуличні тренажери. 2020 у Попасній пройшов чемпіонат Луганської області з класичного пауерліфтингу, присвячений воїнам АТО (див. Антитерористична операція на Сході України); чемпіонат Луганської області з класичного пауерліфтингу (серед чоловіків та жінок); кубок області з класичного пауерліфтингу (серед чоловіків та жінок) пам’яті Народного героя України Темура Юлдашева. 10.09.2020 у Попасній вперше в історії міста відбулися змагання стронгменів. Станом на початок 2022 у місті працював спортзал міського спортивного закладу «Відродження» та дитячо-юнацька спортивна школа.

Російсько-українська війна

АТО/ООС

На початку 2014 проросійські угрупування захопили державні установи міста; 11.05.2014 провели незаконний «Референдум про державний суверенітет Луганської народної республіки». Від 22.05.2014 до 22.07.2014 Попасна перебувала у складі окупаційної адміністрації Російської Федерації (РФ) на тимчасово окупованій території Луганської області. 2014–2018 представниками незаконних збройних формувань за підтримки РФ здійснювалися регулярні спроби повторного оволодіння містом. Незважаючи на безпосередню близькість міста до лінії розмежування, українська влада проводила заходи з його відродження.

19.07.2020 Попаснянська міська територіальна громада увійшла до новоствореного Сєвєродонецького району.

Військове вторгнення 2022

В умовах повномасштабного вторгнення РФ на територію України на початку березня 2022 розпочалися бої за Попасну. Упродовж двох місяців місто перебувало під обстрілами важкої артилерії та авіаційним бомбардуванням, що спричинило майже повне його руйнування. 08.05.2022 Попасна була окупована військами РФ.

Персоналії

У місті народилися архітектор В. Шевченко (1908 – дата смерті невідома), лікар-гігієніст О. Савельєв (1928–1999), фізик-ядерник В. Пугач (1945), кіносценарист і драматург О. Комаровський (1974).

Джерела

Попаснянська міська військово-цивільна адміністрація (офіційний сайт). URL: https://popasn-gorsovet.gov.ua/.

Література

  1. Генеральний план м. Попасна Луганської області. Пояснювальна записка, додатки. Т. 1. Київ : ДП «УкрНДПІцивільбуд», 2017. 140 с. URL: http://popasn-gorsovet.gov.ua/assets/files/rizne/016.pdf
  2. Снегірьов В., Мовчан С., Рибалко С. Історія одного міста. Попасна під «Градами». Київ : Українська Гельсінська спілка з прав людини, 2018. 15 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Попасна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Попасна (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
25.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶