Боєприпаси баражувальні

Установка для запуску шахедів Іран.

Боєприпа́си баражува́льні (БПБ), дрони-камікадзе (від англ. loitering munition — баражувальний боєприпас) — клас безпілотних літальних апаратів (БЛА) одноразового застосування з інтегрованою бойовою частиною (БЧ), здатних тривалий час у режимі пошуку та очікування перебувати в повітрі в районі цілі та оперативно її атакувати після отримання команди від оператора чи виконувати завдання, передбачені закладеним алгоритмом.

Шахед. Іран.
Facebook Post - 47.jpg

Історична довідка

Перші спроби реалізувати концепцію БПБ зроблено в 1980-х в Ізраїлі («Delilah», «Harpy») та США («AGM-136A Tacit Rainbow»; програму припинено 1991). Головним призначенням БПБ цих типів була боротьба з ворожими засобами протиповітряної оборони (ураження наземних радіолокаційних станцій). Від ракет крилатих ці засоби ураження відрізнялися здатністю певний час баражувати в районі цілі, наявністю досконалих сенсорів для пошуку цілі, а також двосторонньої лінії зв’язку (передавання зображення від сенсорів БПБ на пульт оператора і команд управління — з пульта оператора на БПБ).

У 2000-х спектр застосування БПБ розширено: їх почали застосовувати для ураження широкого спектра цілей (на тактичному рівні — груп піхоти, окремих бойових машин і вогневих позицій, на стратегічному — важливих об’єктів у тилу противника). Армія США з 2012 використовувала БПБ «Switchblade» під час бойових дій в Афганістані. Армія Азербайджану з 2016 використовує БПБ «Harop» (ізраїльського виробництва) у Нагірному Карабасі. Російська Федерація під час повномасштабного вторгнення в Україну застосовує БПБ «КУБ-БЛА», «Ланцет-1», «Ланцет-3» (власного виробництва), «Shahed-131», «Shahed-136» (іранського виробництва).

Характеристика

Warmate-1/ Польща.

Сучасні БПБ можна умовно поділити на декілька класів залежно від галузі застосування. На тактичному рівні використовують легкі БПБ з електродвигунами («Switchblade-300», США; «Warmate», Польща; «Ланцет-1», Російська Федерація). Запуск таких БПБ здійснюють з компактних переносних пускових установок (ПУ). Дальність дії зазвичай становить від 10 до 40 км, маса БЧ від кількасот грамів до 3 кг. Типовий приклад — БПБ «Warmate», що важить 5 кг, комплектується змінною БЧ масою 1 кг (осколково-фугасною, кумулятивною або термобаричною), має дальність польоту до 40 км, максимальну швидкість 80 км/год і тривалість польоту 30–50 хв. У бою «Warmate» може взаємодіяти з розвідувальним БЛА «FlyEye».

Оперативно-тактичні БПБ мають дальність польоту в сотні кілометрів та несуть БЧ масою декілька десятків кілограм. Зазвичай їх обладнують двигунами внутрішнього згорання і запускають із пускових установок на автомобільному шасі (наприклад, БПБ «Harop»: маса 135 кг, маса БЧ — 23 кг, швидкість — до 417 км/год, дальність польоту — 1000 км, тривалість польоту — до 6 год).

Стратегічні БПБ мають ще більшу дальність польоту порівняно з оперативно-тактичними. Наприклад, дальність польоту іранського БПБ «Shahed-136» — від 1800 до 2500 км. Він несе БЧ масою 30–50 кг, маса БПБ — близько 200 кг. Максимальна швидкість — 185 км/год.

Сучасні БПБ часто обладнують засобами захисту від впливу радіоелектронної боротьби противника. Завдяки використанню систем штучного інтелекту вони можуть самостійно знаходити і знищувати цілі. Малі розміри, широке застосування в конструкції композитних матеріалів і невелика швидкість польоту дозволяють БПБ уникати ураження вогнем систем протиповітряної оборони, розрахованих на боротьбу проти значно більших і швидкісних цілей. Ще однією перевагою БПБ є порівняно низька ціна. Це стосується насамперед гранично простих БПБ на кшталт «Shahed-136», який не має ніяких сенсорів і лінії передачі даних, а наводиться на ціль автономно, за сигналами супутникової навігаційної системи. Однак такі БПБ можуть уражати тільки стаціонарні цілі із заздалегідь відомими координатами.

БПБ в Україні

Боєприпаси баражувальні. AGM-136A Tacit Rainbow США

2016 підприємство «Чезара» (м. Чернігів) придбало в Польщі БПБ Warmate і ліцензію на виробництво таких боєприпасів. Однак про закупівлю їх для Збройних сил України не повідомляли. З 2019 випробовували тактичний БПБ ST-35 «Грім» виробництва фірми «Атлон-Авіа».

Після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації 24.02.2022 декілька типів БПБ надійшло на озброєння ЗСУ в межах військової допомоги чи закупівель за кордоном. Це БПБ «Switchblade-300», «Switchblade-600», «Phoenіx Ghost», «Warmate». Перше бойове застосування «Switchblade-300» зафіксовано 06.05.2022, «Warmate» — 20.07.2022.

Література

  1. Перспективи застосування ударних безпілотних авіаційних комплексів в Збройних Силах України / В. О. Шлапацький, Ю. О. Камак, В. А. Журахов, М. М. Геращенко // Системи озброєння і військова техніка, 2015. № 2. С. 49–55.
  2. Sharre P., Horowitz M. C. An Introduction to Autonomy in Weapon Systems. CNAS, 2015. #Taghavee B. Russia’s Kamikaze Drones // Air Forces Monthly, 2022. № 12. Р. 22–25.

Автор ВУЕ

А. І. Харук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харук А. І. Боєприпаси баражувальні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Боєприпаси баражувальні (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶