Черепиця

Черепи́ця (від череп, первісно — відколотий шматок, з індоєвроп. (s)kerts — відокремлювати), дахівка — покрівельний поштучний керамічний чи кам’яний матеріал у вигляді невеликих плиток.

Черепиця. Схема укладання черепиці на даху: 1 — черепиця; 2 — лати; 3 — крокви

Черепиця є одним із найстародавніших покрівельних матеріалів: її навчилися виготовляти з глини одночасно з освоєнням виробництва випаленої кераміки й широко застосовували для покриття дахів будинків у Стародавньому світі. У Давній Греції для покриття дахів храмів застосовували також кам’яну черепицю, витесану з мармуру. В Україні керамічна черепиця відома з 2 ст.

Розрізняють черепицю керамічну з випаленої глини (традиційний матеріал) і силікатну черепицю, яку виготовляють із цементно-піщаного розчину з наступною обробкою в автоклаві. Керамічна черепиця має колір жовтої чи червоної вохри, силікатна — сіра. Іноді зовнішню поверхню черепиці покривають поливою, яка може бути будь-якого кольору. Черепиця вогнетривка, стійка щодо впливу агресивних середовищ, екологічно безпечна, її можна використовувати за будь-яких кліматичних умов. Особливістю є крихкість, значна вага й необхідність значного ухилу даху (понад 22 градуси) для забезпечення ефективного відведення атмосферних опадів з даху.

Виробляють дві основні форми рядової черепиці: гладенька (плоска або вигнута) і фальцева, або пазова (має на поверхні пази з одного боку і відповідні їм виступи з другого для водонепроникного з’єднання). Є також спеціальні плитки: гребеневі (увінчують ребро даху) й лоткові (призначені для влаштування увігнутих ділянок дахів складної форми).

У покритті скатних дахів черепицю укладають горизонтальними рядами знизу догори по дерев’яних латах, набитих на крокви. У середземноморській традиції з часів Візантійської імперії черепицю укладають на будівельному розчині по мурованому склепінню чи куполу.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 305.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 456.
  3. Першина Л. О., Макаренко О. В. Аналіз і критерії вибору черепиці для покрівель // Науковий вісник будівництва. 2016. № 2. С. 263–269.
  4. Заварзін О. О. Дизайн архітектурного середовища. Київ : Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв, 2020. С. 341.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Черепиця // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Черепиця (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶