Кераміка

Кера́міка (грец. ϰεραμιϰός — глиняний, гончарний, від ϰέραμος — ваза з глини, гончарна глина) — вироби та матеріали, одержані з глини формуванням і подальшим випаленням при високих температурах (майоліка, порцеляна, теракота, фаянс, шамот тощо).

Керамічні піфоси для зберігання продуктів харчування у Кносському палаці
Керамічна труба античного водогону м. Каміроса на острові Родос
Керамічна розетка з фасаду Михайлівської церкви у м. Переяславі.

Історична довідка

Кераміка є найдавнішим штучним матеріалом і виробом, винайденим людиною орієнтовно в 29–25 тисячоліттях до н. е. Вона поширилась в епоху неоліту й відома в усіх стародавніх культурах.

На території України високорозвинене керамічне виробництво характерне для Трипільської культури. У Давній Русі було розвинене виробництво керамічного посуду, цегли (плінфи), голосників, плиток для підлоги, кахлів. Україна Нового часу мала розвинене в усіх регіонах високохудожнє гончарство, значною мірою знищене протягом 20 ст. тоталітарним режимом СРСР.

Різновиди

Керамічні вироби та матеріали отримують спіканням глин з мінеральними добавками та окисами з подальшим охолодженням. Залежно від технології виготовлення керамічні вироби поділяють на щільні (порцеляна) і пористі (фаянс).

Розрізняють кераміку архітектурну, художню і технічну.

Архітектурна кераміка — це вироби, які застосовують для:

Художня кераміка включає скульптуру, посуд, кахлі тощо.

Технічна кераміка включає вогнетриви, ізолятори, різальні інструменти, деталі механізмів і приладів, матеріали для стоматології тощо.

Застосування

Кераміку використовують у будівництві (див. Будівельні матеріали і вироби), побуті, техніці, медицині, на транспорті, в образотворчому мистецтві — скульптурі, монументальному та декоративно-ужитковому мистецтві. Найпоширеніші різновиди кераміки включають штучні камені й вироби з них — цеглу, керамічні камені, блоки, труби, черепицю тощо.

Література

  1. Кілессо С. Кераміка в архітектурі України. Київ : Будівельник, 1968. 104 с.
  2. Саніна Л. Кераміка // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 122.
  3. Кераміка в будівництві та мистецтві України : ретроспект. бібліогр. покажч. / [уклад.: С. М. Кайнова, Д. О. Мироненко ; редкол. : Г. А. Войцехівська (відп. ред.) та ін.] ; Держ. наук. архітектур.-буд. б-ка ім. В. Г. Заболотного. Київ : ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, 2019. 388 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Кераміка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Кераміка (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶