Кахля

Кахляна піч 16 ст. у палаці королівського замку на Вавелі

Ка́хля, кахель (пол. kafel, від нім. Káchel — плитка, з давньоверхньонім. chachala — глиняна посудина) — тонка керамічна плитка з обпаленої глини, зовні вкрита поливою.

Кахлі відомі в архітектурі Давніх Месопотамії та Єгипту з 1 тисячоліття до н. е. як елементи декору фасадів та інтер’єрів репрезентативних споруд (Брама Іштар у Вавилоні). Виготовлення кахлів набуло значного розвитку в архітектурі й мистецтві ісламських країн доби середньовіччя, Візантійської імперії, а з 16 ст. — в Італії, Німеччині, Польщі (кахляна піч 16 ст. у палаці королівського замку на Вавелі). В Україні кахлі відомі з 10 ст., особливого поширення виробництво їх набуло в 17–18 ст. у всіх регіонах. Їх робили рельєфними, орнаментованими, поліхромними, з сюжетними зображеннями. Високою майстерністю відзначалися кахлі, вироблені в Галичині, особливо на Гуцульщині у 19 ст. (Косівська кераміка, див. Нематеріальна культурна спадщина).

Кахля з внутрішнього боку має рамкоподібний обідок (так звана ринда або румпа) для закріплення її у муруванні. Цим кахля відрізняється від облицювальної керамічної плитки. Кахлі застосовують для облицювання печей, груб, камінів, стін, іноді — стелі та підлоги (Кахляна кімната в палаці Віляновського палацово-паркового ансамблю у Варшаві). Нагріті кахлі довго зберігають тепло й покращують мікроклімат у приміщенні, усуваючи надмірну вологість.

Кахлі бувають квадратної, прямокутної, багатокутної, круглої та іншої форми. Розрізняють кахлі лицьові, наріжні, карнизні, фронтонні, призначені для нижньої (цоколь) та горішньої (фриз, карниз) частин печі чи груби, а також медальйони, які вставляли у фасадне мурування.

Література

  1. Кургаєва А. Кахля // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 121.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 203.
  3. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 84–85.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Кахля // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Кахля (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶