Стеля

Сте́ля — нижня, звернена всередину приміщення, поверхня міжповерхового перекриття або покриття будинку.

Стеля. Стеля палацу Кирила Розумовського в Батурині, Чернігівська область, Україна

Може бути суміщеною, підвісною, самотримальною.

Суміщена стеля — безпосередньо нижня поверхня конструкції перекриття (покриття), іноді додатково опоряджена шаром тиньку, гіпсокартонними аркушами або іншими опоряджувальними матеріалами.

Підвісна стеля — спеціальна конструкція, яка відокремлена від перекриття і кріпиться до нього додатковими деталями. Підвісну стелю зазвичай виконують у вигляді легкого дерев’яного або металевого каркасу й прикріпленої до нього знизу лицьової частини (власне стелі) із тонких плит або аркушів (гіпсокартонних, гіпсобетонних, деревноволокнистих, азбестоцементних, алюмінієвих тощо), суцільних або перфорованих. Натяжні стелі також належать до категорії підвісних.

Самотримальна стеля — спеціальна конструкція, яка спирається на стіни й колони; виконують подібно до підвісної або у вигляді тонкостінної залізобетонної панелі.

У просторі між перекриттям і підвісною або самотримальною стелею можна прокладати повітро-, та трубопроводи, електричну арматуру тощо. В окремих випадках може бути передбачено переміщення у цьому просторі людини (прохідні стелі), що перетворює конструкцію стелі на технічний поверх. Залежно від загального вирішення інтер’єру і конструкції стеля може бути плоскою або криволінійною (див. Плафон), гладенькою, рельєфною, ребристою, кесонованою (див. Кесон) тощо. До стелі прикріпюють прилади освітлення (люстри), прикрашають орнаментами, виконаними у різних техніках (ліплення, різьблення, живопис, майоліка, інкрустація тощо) як поліхромними, так і монохромними, а також сюжетними живописними композиціями.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 229.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 391.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Стеля // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Стеля (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶