Каркас (будівельна конструкція)

Карка́с (від фр. carcasse, з італ. carcassa — кістяк) — тримальна конструкція, що складається з поєднання лінійних елементів та має витримувати навантаження, забезпечувати міцність і стійкість будівлі, споруди.

Каркас (будівельна конструкція)
Каркас (будівельна конструкція). Кресленик дерев'яного каркасу вежі водолікарні у м. Миргороді

Це просторова система, яка сприймає всі навантаження (вага споруди, обладнання, людей, снігу тощо; тиск вітру; сейсмічні поштовхи, інші динамічні навантаження) і передає їх через фундаменти на основу споруди. Складається із вертикальних опор (колони, стовпи) та горизонтальних або похилих елементів (ригелі, балки, прогони, ферми тощо), на які спираються огороджувальні конструкції, а також поперечних і поздовжніх в’язів.

Розрізняють одно- та багатопрогонові каркаси:

  • рамні (вертикальні та горизонтальні навантаження сприймають поперечні й поздовжні рами);
  • в’язеві (рами сприймають вертикальні навантаження, а горизонтальні, зокрема й вітрові, передаються на поздовжні та поперечні діафрагми жорсткості);
  • комбіновані рамно-в’язеві.

Каркас може бути повним і неповним (внутрішнім). У неповному частину колон замінюють зовнішні тримальні стіни.

Каркас зводять із залізобетону, сталі, іноді — з алюмінієвих сплавів; у давнину — з дерева (див. Фахверк). У вертикальних опорах можуть застосовувати кам’яне та цегляне мурування. Найпоширеніші — збірні залізобетонні каркаси, у висотних будинках (див. Хмарочос) і у спорудах з великими навантаженнями — сталеві. Каркас разом зі стіновими панелями утворює каркасно-панельні конструкції (див. Будівельні конструкції).

У будівництві каркасом також називають жорстку основу будівельних конструкцій і виробів (див. Будівельні матеріали і вироби). Це плоскі або об’ємні ґрати (див. Арматура) із жорстких матеріалів (найчастіше зі сталі), проміжки між якими заповнюють бетоном або іншим матеріалом. Каркас будівельних виробів та конструкцій сприймає на себе внутрішні та зовнішні навантаження, які виникають у процесі їх виготовлення, транспортування і експлуатації. У залізобетонних конструкціях і виробах внутрішній сталевий каркас (арматура) сприймає навантаження разом з масивом бетону так, що сталь урівноважує сили розтягування, а бетон — стиску.

Література

  1. Мардер А. Каркас // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 118.
  2. Заварзін О. О. Дизайн архітектурного середовища. Київ : Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв, 2020. С. 145.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Каркас (будівельна конструкція) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Каркас (будівельна конструкція) (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.05.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶