Балка (будівництво)

Дерев’яна балка в інтер’єрі Троїцької церкви в Пустовійтівці
Перехресні балки в конструкції перекриття Губернського земства будинку в м. Полтаві

Ба́лка (від нід. balk) — опорний прямолінійний конструктивний елемент у вигляді горизонтального бруса, що працює на вигин у вертикальній площині, спирається на дві і більше опор, передаючи на них навантаження.

Характеристика

Застосовують у перекриттях і покриттях цивільних та промислових будівель і споруд самостійно (у збірних перекриттях) та як частину складнішої конструкції (у монолітних перекриттях, рамах тощо), а також у конструкціях мостів, естакад, платформ, верстатів, машин.

За призначенням балки бувають головними (перекривають прогін між опорами) та допоміжними (спираються на головні).

В українському народному будівництві головну балку називають сволоком. Балка у рамних і каркасних конструкціях — ригель.

Балки виготовляють з каменю, дерева, металу, залізобетону (монолітні, збірні, збірно-монолітні, зокрема попередньо напружені). Залізобетонні балки виробляють як на заводах збірних конструкцій, так і безпосередньо на будівельному майданчику.

Матеріал зумовлює розмір балки й відстань між опорами (найменшою вона є для кам’яних балок, найбільшою — для сталевих).

Балки можуть мати прямокутний, тавровий, двотавровий, швелерний, коробчастий перерізи, постійний і змінний (по довжині); можуть бути суцільними і з наскрізними отворами, цільними, складеними; металеві — прокатними, зварними, на заклепках.

За кількістю опор і характером опирання на них балки бувають: одно- і багатопрогонові, консольні, розрізні й нерозрізні, вільно оперті та із затиснутими кінцями.

Теорію деформації згину балки розробив С. Тимошенко.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 42.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 50.
  3. Ігнатишин М. І. Механіко-математичне моделювання елементів мостових конструкцій (опора, балка, плита). Мукачево : РВВ МДУ, 2017. 171 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Балка (будівництво) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Балка (будівництво) (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶