Будівельні матеріали і вироби

Будіве́льні матеріа́ли і ви́роби — природні (натуральні) і штучні речовини та предмети, які використовують у конструкціях і опорядженні під час будівництва будівель і споруд будь-якого призначення.

Це комплексне узагальнене поняття зумовлене наявністю загальних властивостей, взаємопов’язаністю і взаємозамінюваністю матеріалів і виробів як речовинної субстанції будівель і споруд.

Матеріалами прийнято вважати все те, що під час будівництва підлягає обробці (вапно, пісок, цемент, щебінь, деревина), а виробами — усе те, що надходить на будівельний майданчик у готовому вигляді (фундаментні блоки, балки, колони, панелі, віконні блоки). Матеріали — природні й штучні речовини, які набувають форму і властивості елементів будівель і споруд безпосередньо під час їх зведення або внаслідок попередньої цілеспрямованої обробки (бетон, залізобетон і цементні суміші — після формування і тверднення; фарби — після покриття ними поверхонь і висихання; природний камінь і деревина — після розпилювання й оброблення поверхні).

Вироби — це штучні предмети, які мають геометричну форму і властивості, визначені їхнім конкретним призначенням у будівлі, споруді. Між матеріалами і виробами немає якісних меж: матеріалами можуть бути вироби будівельної індустрії (цегла, керамічна плитка, шлакоблоки, прокатні сталеві й алюмінієві профілі, металочерепиця тощо).

Протягом усієї історії людства існує зв’язок між найпоширенішими в ту чи іншу історичну добу будівельними матеріалами й виробами та архітектурними формами будівель і споруд. Міцність, довговічність, поширеність та естетичні властивості природних і штучних будівельних матеріалів і виробів визначають архітектурні властивості будівель і споруд (розміри, конструкції, декор), стилістику архітектури, окремих періодів її розвитку, країн і регіонів, а також особливості творчості окремих архітекторів. Водночас творчий пошук нових архітектурних форм зумовлює застосування нових будівельних матеріалів і виробів, що характерно для стилістики модерну, ар-деко, сучасної архітектури (функціоналізму, модернізму), хай-тек.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 279.
  2. Дворкін Л. Й., Лаповська С. Д. Будівельне матеріалознавство. Рівне : Національний університет водного господарства та природокористування, 2016. 448 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будівельні матеріали і вироби // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будівельні матеріали і вироби (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶