Щебінь

Ще́бінь — неорганічний, зернистий, сипкий матеріал, одержаний унаслідок подрібнення гірських порід, гравію і валунів, а також побіжно добутих розкривних і вмісних порід або некондиційних відходів гірничих підприємств із переробки руд і неметалічних корисних копалин та подальшого розсіву продуктів подрібнення.

Щебінь кубовидний

Характеристика

Найякіснішою сировиною для виробництва щебеню є граніти. Вони містять порівняно невелику кількість темно-кольорових мінералів, які легко вивільняються під час подрібнення і сортування, мають високу міцність, морозостійкість, крихкі, тому легко подрібнюються з невеликою кількістю відходів, стійкі до вивітрювання. Найміцніші та морозостійкі дрібнозернисті, лейкократові різновиди гранітів.

У мігматитів і гнейсів нижчі якісні показники через наявність субпаралельного орієнтування темно-кольорових мінералів, що призводить до збільшення відходів і зменшення виходу щебеню.

Класифікація

За величиною (мм) виокремлюють класи щебеню: 3(5)–10; 10–20; 20–40; 40–70 та понад 70 мм (на вимогу споживачів). Щебінь як одна або суміш двох суміжних фракцій — фракціонований, як суміш більше двох суміжних фракцій — рядовий.

За формою зерен щебінь класифікують на лещатий і кубоподібний (більш цінний — кубоподібний).

За морозостійкістю розрізняють 7 марок щебеню (від Мрз-15 до Мрз-300). Регламентують також уміст пилоподібних і глинистих частинок (від 1 % для щебеню з вулканічних і метаморфічних гірських порід і до 2–3 % з осадових гірських порід). При цьому вміст глини в грудках не повинен перевищувати 0,25 %.

Щебінь маркують за міцністю відповідно до його призначення. Вміст зерен слабких порід із межею міцності за стиснення до 20 МПа не повинен перевищувати 5 % у щебені марок 1 000–1 400, 10 % у щебені марок 400–800, 15 % у щебені марок 200 і 300.

Виробництво та застосування

Технологія виробництва щебеню передбачає видобуток сировини переважно із застосуванням буропідривних робіт у кар’єрі, транспортування від кар’єру до бункерів дробильно-сортувальних заводів, подрібнення (від двох до чотирьох стадій), декілька стадій грохочення і, за необхідності, видалення надмірної кількості пилоподібних і глинистих частинок, промивання, зневоднення і складування. Природний і штучний щебінь використовують у будівництві, а також як наповнювач бетону, складник покриття автомобільних доріг, для баластування залізничних колій тощо. Сировиною для виробництва щебеню з природного каменю для будівельних і дорожних робіт є скельні гірські породи з об’ємною вагою 1,8–2,8 г/см3.

Щебінь в Україні

На початку 21 ст. Державним балансом України враховано 708 родовищ будівельного каменю, з яких розробляють близько 390. Найбільші підприємства з виробництва щебеню в Україні — Запорізький кар’єр, а також Клесівський кар’єр нерудних копалин «Технобуд» (Рівненська область), де отримують кубоподібний щебінь на спеціальних двомоторних дробарках ударної дії конструкції А. М. Сінозацького (нар. 1940; Україна).

Родовища гірських порід, які використовують для виробництва бутового каменю і щебеню, відомі в усіх геоструктурних регіонах України. Здебільшого розвідані запаси представлені вулканічними і метаморфічними породами: гранітами, гранодіоритами, андезитами, габро, кристалічними сланцями, кварцитами та ін. Для виробництва щебеню та буту застосовують переважно магматичні і метаморфічні гірські породи, менше — вулканічні й осадові.

Література

  1. Lexikon der Geowissenschaften : in 6 bd. / Hrsg. von Chr. Martin, M. Eiblmaier. Heidelberg : Spektrum Akademischer Verlag, 2000–2002.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  3. Щебінь // Шмиг Р. А., Боярчук В. М., Добрянський І. М. та ін.Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури. Львів : [б. в.], 2010. С. 219.
  4. Толмачов С. М. Міцність дорожніх бетонів з використанням свіжепідробленого щебеню різного генезису // Наукові нотатки. 2014. Вип. 45. С. 559–563.
  5. Crushed Stone Statistics and Information // United States Geological Survey. URL: https://www.usgs.gov/centers/nmic/crushed-stone-statistics-and-information

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Щебінь // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Щебінь (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶