Вулканічні гірські породи

Вулкані́чні гірські́ поро́диендогенні гірські породи, що утворюються внаслідок вивержень вулканів.

Первинним джерелом вулканічих гірських порід є магма.

Класифікація

Підставами для класифікації вулканічних гірських порід є їх хімічний склад, структурно-текстурні особливості, ступінь збереження речовини породи.

Характер вивержень впливає на виокремлення вулканічних ефузивних гірських порід, утворених унаслідок виливання й охолодження лави, та вулканогенно-уламкових (продукти вибухових вивержень) — пірокластичних порід. Обидва типи порід можуть залягати як стратифіковані товщі (див. Стратифікація).

Види ефузивних вулканічних гірських порід відповідно до їх хімічного складу: лужноземельні, лужні, основні (недонасичені кремнієвою кислотою), середні (насичені кремнієвою кислотою) і кислі (перенасичені кремнієвою кислотою). Давні ефузивні породи кваліфікують як палеотипні, незмінені — кайнотипні. Серед кайнотипних порід найпоширеніші базальти, андезити, трахіти, ліпарити та їхні палеотипні аналоги за хімічним складом — відповідно діабази, базальтові і андезитові порфірити, трахітові і ліпаритові порфіри.

В’язкість лав і їхній температурний режим впливає на форму ефузивних тіл. Малов’язкі базальтові лави утворюють покривала і потоки. Під час виверження в’язких лав виникають куполи і голки (дацити, ліпарити). Унаслідок заповнення розплавом тріщин і каналів з’являються дайки і неки.

Різновиди пірокластичних порід:

  • пухкі (вулканічний попіл, пісок, вулканічні бомби тощо);
  • ущільнені;
  • зцементовані (туфи, туфо-брекчії та ін.).

Уламковими вулканічними гірськими породами, крім пірокластичних, є вулканогенно-осадові.

Проміжні типи вулканічних гірських порід: туфолави (переважно виникли з пінистих лавових потоків) та ігнімбрити (вулканогенно-уламковий матеріал, що спікся).

Гірські породи вулканічного походження, які утворилися під поверхнею Землі, називають плутонічними або інтрузивними (залежно від глибини утворення). Вони мають великі кристали через повільне охолодження, наприклад, долерит і граніт. Ті, що з’явилися в результаті екструзії на поверхні, називають екструзивними. Завдяки швидкому охолодженню їхні кристали менші за розміром (прикладом є базальт).

Поширення

На території України вулканічні гірські породи поширені на Закарпатті, в Криму та в межах Українського кристалічного щита. Найдавнішими виверженими породами нижньоархейського віку є породи дніпровського інтрузивного комплексу. Залягають вони на площах Середнього Придніпров’я, від міст Кременчука і Кривого Рогу на заході до Оріхово-Павлоградської смуги на сході. Представлені плагіогранітами і зв’язаними з ними мігматитами, діоритами, а також гнейсоподібними тоналітами.

Застосування

Вулканічні гірські породи використовують як будівельний і облицювальний камінь, для кам’яного лиття, в керамічній промисловості, як добавки до цементу та бетону.

Див. також

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Okrusch M., Matthes S. Mineralogie. Einführungin die spezielle Mineralogie, Petrologieund Lagerstättenkunde. 9 aufl. Berlin : Springer, 2014. 728 p.
  3. Volcanic Rocks and Soils // Ed. by T. Rotonda, M. Cecconi, Fr. Silvestri et al. Boca Raton : CRC Press, 2015. 224 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вулканічні гірські породи // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вулканічні гірські породи (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶