Магматичні гірські породи

Магматична гірська порода

Магмати́чні гірські́ поро́ди, вивержені гірські породи — ендогенні гірські породи, первинним джерелом яких є магма.

Є мінеральними асоціаціями, утвореними внаслідок кристалізації або затвердіння магми всередині земної кори та на поверхні після виверження вулканів.

Складають понад 90 % маси літосфери.

Характеристика

Виділяють два головних класи магматичних гірських порід: інтрузивні (глибинні) та ефузивні (виливні). Перші мають повнокристалічну структуру та найчастіше масивну текстуру, другі — склуваті й порівняно рідко повнокристалічні, мають флюїдну та мигдалекам’яну текстуру (іноді трапляються інші текстури).

За вмістом кремнезему (SiO2) магматичні гірські породи ділять на чотири групи: кислі (65–78 %), середні (56–65 %), основні (40–53 %) та ультраосновні (менше 40 %).

За вмістом (Na2О + K2О) виокремлюють три ряди магматичних гірських порід: нормальної лужності, з підвищеним вмістом лугів (сублужні) і лужні. Останні виділені за появою в них фельдшпатоїдів і (або) лужних темнокольорових силікатів (піроксенів і амфіболів). Граничні значення (Na2О + K2О) між рядами магматичних гірських порід суттєво варіюють з огляду на належність до тієї або іншої групи.

Виділені також натрієві, калієво-натрієві та калієві серії магматичних гірських порід (за величиною Na2О/K2О), крім того, види і різновиди.

З групами й рядами магматичних гірських порід пов’язані певні корисні копалини: з кислими магматичними гірськими породами — руди олова, вольфраму, золота; з основними — титаномагнетит, мідні руди, ісландський шпат; з ультраосновними — руди хрому, платини, нікелю, а з лужно-ультраосновними — руди титану, фосфору, цирконію, рідкісноземельних елементів. У геологічній історії Землі відбувається еволюція магматичних гірських порід у напрямку збільшення різноманітності їхніх формацій, а також заміна примітивних магматичних серій диференційованими.

Класифікація

За умовами утворення:

  • Гіпабісальні
  • Ефузивні
  • Експлозивні
  • Інтрузивні

За хімічним складом:

  • Кислі
  • Основні
  • Середні
  • Ультраосновні

За структурою:

  • Афанітові
  • Криптокристалічні
  • Фенокристалічні

Поширення

Магматичні гірські породи архейського (див. Архей) та протерозойського (див. Протерозой) віку беруть участь у будові кристалічного фундаменту території України. У межах Українського кристалічного щита граніти всіх видів утворюють масиви: габро, габро-норити та лабрадорити залягають разом із гранітами або у формі дайок і міжпластових тіл. Інтрузивні та ефузивні утворення фанерозойського (див. Фанерозой) віку залягають в осадових товщах на різних глибинах і виходять на поверхню. У Донецькій складчастій споруді серед девонських (див. Девонський період) відкладів на межі з Приазовським блоком є пікрит-базальти і кварцові порфіри, штокоподібні інтрузії піроксенітів та габро. У Криму магматичні гірські породи поширені від мису Фіолент до мису Кіїк-Атлама. Габро-діабази, діорит-порфірити, гранодіорит-порфірити складають гори-лаколіти Аюдаг, Урага, Чамни-Бурун. Тіла магматичних гірських порід відомі в долині Сууксу, на масиві Карадаг, на вододілах рік Салгиру, Альми, Бадраку. В Українських Карпатах виявлено пласти і штоки метаморфізованих порфіритів і ортоамфіболітів серед палеозойських порід Чивчинських гір і Рахівського масиву. Часто трапляються неогенові покриви андезито-базальтів та інших ефузивних порід, які у Вулканічному хребті досягають потужності 700 м. Основні родовища магматичних корисних копалин в Україні пов’язані з Українським кристалічним щитом, де їх розробляють кар’єрами (лабрадорити –– в Житомирській, габро –– Рівненській, граніти — Житомирській, Кіровоградській, Запорізькій та Вінницькій областях).

Використання

Магматичні гірські породи використовують як будівельні (туфи, лабрадорити і ін.), абразивні, теплоізоляційні (пемза, перліт) матеріали та як сировину для вилучення цінних компонентів (напр., алюмінію з нефелінових сієнітів).

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Свєшніков К. І., Побережська І. В., Дорошенко Ю. П. Магматичні породи та породні сполучення. Львів : Львівський національний університет імені Івана Франка, 2010. 426 с.
  3. Okrusch M., Matthes S. Mineralogie: Eine Einführung in die spezielle Mineralogie, Petrologie und Lagerstättenkunde. 9 aufl. Berlin : Springer, 2014. 728 p.


Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Магматичні гірські породи // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Магматичні гірські породи (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶