Хромові руди

Хро́мові ру́ди — природні мінеральні утворення, що містять хром у сполуках і концентраціях, за яких їхнє промислове використання технічно можливе й економічно доцільне.

Хромові руди.
Крокоїт

Історична довідка

Хімічний елемент Хром відкрив 1797 Л. Н. Воклен, досліджуючи мінерал кроїзит (знайдений у 1740-х в Уральських горах). 1854 Хром у чистому вигляді виділив Р. В. Бунзен електролізом хлориду хрому. Висока міцність, твердість, стійкість до зовнішніх впливів і легкість формування сплавів з іншими металами (особливо залізом) зробили хром одним із найважливіших металів металургійних сплавів.

Характеристика

Хром входить до складу свинцевих і мідно-свинцевих оксидів, силікатів та інших сполук. Проте промислові скупчення утворюють тільки хромшпінеліди: магнохроміт (Mg, Fe)Cr2O4, алюмохроміт (Mg, Fe)(Cr, Al)2O4, хромпікотит (Mg, Fe)(Al, Cr)2O4.

Вміст Cr2O3 в мінералах — від 2 до 67 %. Промислову значимість хромові руди мають при вмісті в них не менше 25–30 % Cr2O3.

Розрізняють багаті і бідні хромові руди. Багаті руди містять понад 45 % Cr2O3, пустої породи — менше 5 %. До унікальних належать родовища хромових руд із запасами в сотні мільйонів тонн, великих — десятки мільйонів тонн, дрібних — одиниці мільйонів тонн.

Металургійна промисловість використовує руди з умістом Cr2О3 > 40 % при співвідношенні Cr2О3: FeO > 3 і вмісті S і Р < 1 %, хімічна — Cr2О3> 44 %, Fe2O3 < 14 % , SiO2 < 5 %; промисловість вогнетривів — Cr2О3 >32 %, SiO2 = 6 %, СаО < 1 %.

Станом на 2021 світові ресурси складають понад 12 млрд т хрому.

Геолого-промислові типи родовищ

Виділяють три типи родовищ.

  • Ранньомагматичні, сегрегаційні родовища в диференційованих ультраосновних масивах платформ. Представлені пластоподібними тілами потужністю від метрів, протяжністю до десятків кілометрів (Бушвельд, Південно-Африканська Республіка).
  • Пізньомагматичні родовища в ультраосновних інтрузивах дуніт-гарцбургітової формації евгеосинкліналей. Це серія зближених лінз, стовпів, жил потужністю до 250 м, протяжністю до 1 500 м, шириною до 330 м (Південно-Кемпирсайська група родовищ, Казахстан; Гулемен, Туреччина; Палаван, Філіппіни; Селюке, Зімбабве).
  • Екзогенні елювіальні родовища, прибережно-морські розсипи, руди кори вивітрювання, деякі схилові та морські розсипи (руди кори вивітрювання Кемпирсайського родовища; схилові розсипи Саранівського родовища та Великої Дайки у Зімбабве; морські розсипи в Японії).

Хромові руди в Україні

В Україні хромітове зруденіння виявлено в масивах гіпербазитів докембрію на Середньому Побужжі. Хромові руди встановлено в 11 невеликих масивах дуніт-гарцбургітової формації. Руди вкраплені, трапляються лінзи. Рудні поклади представлені крутоспадними тілами середньою потужністю 2–4 м. Середній вміст Cr2O3 — 29 %. Присутні золото, нікель, кобальт, платиноїди.

На 2021 запаси категорій А+В+С1 на двох родовищах — Капітанівському (ділянка Центральна) та Липовеньківському (ділянка Західна) — становили 453,3 тисячі т; категорії С2 — 226,6 тисячі т Cr2O3. Родовища не розробляли. Капітанівське родовище готували до експлуатації.

Переробка. Використання

Багаті хромові руди дроблять і сортують.

Бідні хромові руди збагачують за типовою схемою: дроблять до 100  мм і грохоченням розділяють на класи, відмивають шлами, крупні класи збагачують (див. Збагачення корисних копалин) у важких суспензіях, дрібні — відсаджуванням. Промислові продукти подрібнюють до крупності 0,5 мм і збагачують гвинтовою сепарацією. Шлами збагачують на концентраційних столах.

Основні споживачі хрому: металургійна промисловість, виробництво ферохрому і вогнетривів, хімічна промисловість (виробництво реактивів).

Література

  1. Білецький В. С., Смирнов В. О. Переробка і якість корисних копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2005. 324 с.
  2. Гурський Д. С. Металічні корисні копалини // Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006. Т. 1. 785 с.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2013. Т. 3. 644 с.
  4. Полуніна Г. В., Башкірова Г. О., Коваль О. М. та ін. Мінеральні ресурси України. Київ : Державний інформаційний геологічний фонд України, 2018. 270 с.
  5. Mineral commodity summaries 2021. Reston : U.S. Department of the Interior, 2021. 204 p. URL: https://pubs.usgs.gov/periodicals/mcs2021/mcs2021.pdf.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Хромові руди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Хромові руди (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶