Розсипи

Ро́зсипи, розсипища — розсипне родовище корисних копалин.

Пролювіальні розсипи

Характеристика

Розсипи складені зі скупчень шматків (частинок) порід і мінералів, що утворилися у процесі фізичного вивітрювання корінних порід і впливу на них природних хімічних чинників із руйнуванням на окремості різної крупності або перетворенням у глину чи переносом їх від місця залягання материнських порід. Містять цінні мінерали, розробка яких економічно доцільна і технічно можлива. Мають важливе значення для видобутку низки корисних копалин (золота, платини, алмазів, титану, вольфраму, олова, танталу, ніобію, торію, ґранатів, стибію, кришталю, бурштину та ін.). Мінеральні зерна в рудах розсипних родовищ і рудах осадового походження не зв’язані взаємним проростанням, а зцементовані в компактну масу м’якою і в’язкою глинистою речовиною. У гірничій масі глинисті домішки можуть бути як примазки і плівки на рудних частинках, конгломерати із грудками руди, окремі грудки. .

Класифікація

  • За типом корисних компонентів у розсипних родовищах виокремлюють групи: благородних металів (золото, платиноїди), олов'яні, вольфрамові, титано-цирконієві, рідкіснометалічні, ювелірних і ювелірно-виробних каменів, п'єзооптичної сировини;
  • за генезисом виділяють: елювіальні (див. Елювій), делювіальні (див. Делювій), пролювіальні (див. Пролювій), алювіальні (див. Алювій), літоральні (див. Літораль), гляціальні (див. Гляціал), еолові (див. Еолові процеси), за іншою класифікацією — елювіально-делювіальні, алювіальні, прибережні (морські та озерні), льодовикові, еолові;
  • за часом утворення: сучасні (юночетвертинні) і древні (викопні);
  • за умовами залягання: відкриті та поховані (див. Поховані відклади);
  • за формою покладів: плащоподібні, пластові, лінзоподібні, стрічкоподібні, шнуркові й гніздові різновиди;
  • за числом корисних компонентів: однокомпонентні та комплексні, мономінеральні та полімінеральні;
  • за умовами формування: родовища ближнього зносу (на відстані не більше 15 км від корінного родовища) і далекого перенесення та перевідкладення;
  • за глибиною залягання: мілкі (до 15–20 м) і глибокі (до 300 м).

Видобуток корисних копалин із розсипів

Щорічно за кордоном з розсипних родовищ добувають до 90 % золота, циркону і ніобію, 80 % рідкісних земель, 70 % титану і олова, 65 % алмазів, 60 % танталу. Основний спосіб розробки — відкритий (див. Відкрита гірнича технологія).

Найважливіше промислове значення мають 4 групи розсипних родовищ руд, що містять:

Особливості переробки

У розсипних рудах корисні мінерали знаходяться у вільному стані, тому в схемах збагачення, як правило, відсутні операції дроблення і подрібнення. Вибір процесу збагачення залежить від крупності, густини і форми зерен мінералів, що вилучаються. Найбільша концентрація корисних мінералів характерна для дрібних класів розсипів — ефелів. Самородки траппляються у гальці. У валунах і мулах корисні мінерали зазвичай відсутні.

Підготовка руд до збагачення полягає в їхній дезінтеграції (за необхідності) і наступному грохоченні з метою відділення ефелів і гальки (за наявності в руді самородків). Операція грохочення в цьому випадку є одночасно й операцією збагачення, оскільки дозволяє відділити у відвал класи, що не містять корисного мінералу.

Операції дезінтеграції і грохочення часто здійснюють в одному апараті.

Схема збагачення розсипних руд складається з двох циклів — основного і доводочного. В основному циклі видаляють у відходи основну масу породи і одержують грубий концентрат з максимальним вилученням з нього корисних компонентів. Збагачення розсипних руд у цьому циклі здійснюють гравітаційними процесами — на шлюзах, відсаджуванням, на ґвинтових, струминних і конусних сепараторах. У процесах збагачення алмазовмісних руд застосовують сепарацію у важких середовищах. У доводочному циклі зазвичай задіяні складні схеми збагачення з використанням процесів, що дозволяють найповніше вилучити всі цінні компоненти.

Література

  1. Полькин С. И. Обогащение руд и россыпей редких и благородных металлов. 2-е изд., перераб. и доп. Москва : Недра, 1987. 428 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  3. Білецький В. С., Смирнов В. О. Переробка і якість корисних копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2005. 324 с.
  4. Els G., Eriksson P. Placer Formation and Placer Minerals // Ore Geology Reviews. 2006. № 28 (4). P. 373–375.
  5. Tarbuck E., Lutgens F. Allgemeine Geologie. 9 aufl. München : Pearson Studium, 2009. P. 781.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Розсипи // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Розсипи (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶