Алмаз

111Алмазз.jpg

Алмаз

Клас мінералу самородний елемент
Колір безбарвний, зрідка жовтий, зелений, бузковий, коричневий, блакитний, сірий, чорний
Сингонія кубічна
Твердість 10
Блиск діамантовий
Прозорість прозорий
Густина 3, 5 г/см3
Особливі характеристики крихкий

Алма́з (грец. ἀδάμας — діамант, від ἀ… — не і δαμάξω — приборкувати, знищувати) — мінерал класу самородних елементів.

Історична довідка

Перші алмази сформувалися в товщі земної мантії близько 3,5 млрд до н. е. Перші кімберлітові трубки утворились близько 1 млрд років до н. е. Близько 1 млн років до н. е. стався викид кімберлітів. 800 до н. е. алмази виявлено в Індії. У 327 до н. е. Александр Македонський, імовірно, уперше привіз алмази з Індії до Європи. 320–296 до н. е. кристали алмазів описано в санскритському манускрипті «Артхашастра» («Учення про багатство»). 100 до н. е. Пліній Старший у трактаті «Природна історія» описав властивості алмазів. У 6 ст. алмазні розсипи виявлено на о. Калімантан (Борнео). У 1000 створено один із перших зразків ювелірних виробів із діамантами — корону Стефана І Святого. 1330 у м. Венеції алмази почали полірувати, 1447 у м. Антверпені (Бельгія) — огранювати. 1725 алмази знайдено в Бразилії. 1791 С. Теннант виявив, що алмази складаються з Карбону (вуглецю). 1829 знайдено алмази на території Росії, у 1867 відкрито розсипні родовища алмазів в Південній Африці.

1905 у Південній Африці знайдено найбільший алмаз масою в 3 106 каратів — «Куллінан». 1919 математик і гранильник М. Толковський (1899–1991; Бельгія — США) розробив «діамантове» огранювання. З 1955 СРСР почав видобуток алмазів у Сибіру. 1966 відкрито родовища алмазів у Ботсвані, 1979 — у Північній території Австралії, 1980 — в Індії, 1991 — на північному заході Канади.

2010 лідером з видобутку алмазів, випередивши Ботсвану, стала РФ. 2017 видобуток алмазів на підземному руднику «Мир» у Республіці Саха (Якутія) через аварійне затоплення припинено на невизначений термін.

Характеристика

Хімічний склад

Алмаз — алотропна (див. Алотропія) форма Карбону.

Основні домішки — Si, Al, Mg, Са, Na, Ва, Mn, Fe, Cr, Ti, В та ін. Головною домішкою, що найбільше впливає на фізичні властивості алмазів, є азот (до 0,23 %).

Фізичні властивості

Кубічна сингонія, гексоктаедричний вид; кристали октаедричні, кубічні, додекаедричні, комбінаційні; найчастіше безбарвні, зрідка жовті, зелені, бузкові, коричневі, блакитні, сірі, чорні.

Густина 3,5. Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса 10. Крихкий. Блиск діамантовий, високий показник заломлення (n=2,417) і сильно виражений ефект дисперсії (0,063), що зумовлює різнокольорову гру світла в діамантах.

Злам раковистий. Азот ізоморфно входить до структури алмазів й утворює самостійно або в сукупності зі структурними дефектами (вакансіями, дислокаціями) центри, відповідальні за забарвлення; люмінесценцію; поглинання в ультрафіолетовому випромінюванні, видимій, інфрачервоній і мікрохвильовій областях; характер розсіювання рентгенівських променів тощо.

Кристали алмазів, непрозорі до УФ-випромінювання, називають алмазами 1-го типу; решта належить до 2-го типу. Уміст азоту в переважній більшості кристалів алмазів 1-го типу становить близько 0,25 %. Рідше трапляються безазоттні алмази 2-го типу, в яких домішки азоту не перевищують 0,001 %.

Різновиди

  • Карбонадо — пористий мікро- або приховано-кристалічний агрегат ясно-сірого або чорного кольору, що складається із зерен і кристалів октаедричного, рідше кубічного габітусу;
  • Борт — найтвердіший різновид, має тонкозернисту або приховано-кристалічну будову й складається з неправильних, дуже дрібних, часто мікрокристалічних, безладно розташованих зерен;
  • Балас — дрібні, опуклі, променисті агрегати, сорт технічних алмазів з кристалами сферичної форми.

Алмазоносні породи: кімберліти, лампроїти, лампрофіри, метакоматіїти, пікрити, олівінові мелілітити, толеїтові базальти, шошоніти, абсарокіти, ультраметаморфіти, імпактити тощо.

Походження. Розташування родовищ

Трапляються майже на всіх континентах. Алмази ростуть на глибинах не менше 100 км, за тиску не менше 4 ГПа й температурах не менших від 1 000 ºС. Їхній вік докембрійський і палеозойський. Імпактні аламази є параморфозами (продуктами заміщення одного мінералу іншим унаслідок перебудови кристалічної структури без зміни хімічного складу) по кристалах графіту, зрідка по вугіллю. Вони утворюються внаслідок зіткнення метеоритів із поверхнею Землі. Алмази трапляються в метеоритах і космічному пилу.

Промислові родовища — кімберлітові, зрідка лампроїтові тіла та розсипи (РФ, Австралія, Ботсвана, Конго, Канада, ПАР та ін.).

Алмази в Україні

Акцесорні розсипні алмази знайдено в палеопротерозойських конгломератах і пісковиках Волині, у верхньопалеозойських пісковиках Донбасу, у неогенових пісках Придністров’я, Побужжя, Придніпров’я й Приазов’я, у четвертинних і сучасних відкладах багатьох річок, а також у відкладах пляжу Чорного й Азовського морів.

Найбільший алмаз (кристал масою 40,1 мг) знайдено в алювії р. Синюхи. Імпактні алмази виявлено в корінних породах семи метеоритних кратерів України.

Значення

Алмази є дорогоцінною ювелірною й абразивною сировиною; використовуть у галузі високих технологій.

Література

  1. Юрк Ю.Ю., Кашкаров И.Ф., Полканов Ю.А. и др. Алмазы песчаных отложений Украины. Киев : Наукова думка, 1973. 168 с.
  2. Квасница В. Н. Мелкие алмазы. Киев: Наукова думка, 1985. 216 с.
  3. Вальтер А.А., Еременко Г.К., Квасница В.Н. и др. Ударно-метаморфогенные минералы уг-. лерода. Киев : Наукова думка, 1992. 172 с.
  4. Новіков М. В., Мечник В. А., Бондаренко М. О. та ін. Композиційні матеріали системи алмаз–(Co–Cu–Sn) з поліпшеними механічними характеристиками // Сверхтвердые материалы. 2016. № 3.

Автор ВУЕ

В. М. Квасниця


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Квасниця В. М. Алмаз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алмаз (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶