Цирконієві руди

Цирко́нієві ру́ди — природні мінеральні утворення, що містять цирконій у таких сполуках і концентраціях, за яких їхнє промислове використання технічно можливе й економічно доцільне.

Характеристика

Відомо близько 140 мінералів, що містять цирконій. Практичне значення мають тільки циркон і баделеїт.

Цирконієві концентрати отримують переважно з сучасних або похованих прибережно-морських титано-цирконієвих розсипів; часто — попутно з ільменітовими, лейкоксеновими, рутиловими, титановими рудами. Домішки — гафній, ітрій, скандій, рідкоземельні елементи.

Поховані розсипи розробляють кар’єрами, сучасні — земснарядами. .

Поширення

Великі запаси цирконієвих руд зосереджені в Індії, Австралії, ПАР, США. 80 % видобутку циркону забезпечують Австралія та Південна Африка. Світові ресурси циркону перевищують 60 млн т.

Майже увесь світовий видобуток цирконієвих концентратів припадає на прибережні морські розсипи, в яких циркон трапляється спільно з ільменітом, монацитом і рутилом. У багатьох країнах його вилучають попутно з ільменітових і монацитових розсипів.

Великими вважають родовища із запасами понад 200–300 млн м3 продуктивних пісків, дрібними — менше 30–70 млн м3, багатими — зі вмістом циркону понад 30–35 кг/м3, бідними — до 20 кг/м3 у перерахунку попутного ільменіту на умовний циркон із розрахунку 3 : 1.

З ендогенних родовищ цирконієві концентрати одержують попутно у процесі перероблення колумбітових або пірохлорових руд лужних гранітів і полевошпатових метасоматитів, що містять 1–2 % ZrO2. Циркон цих родовищ збагачений гафнієм. Циркон добувають також попутно під час розроблення пірохлорвмісних альбітитів, пов’язаних із нефеліновими сієнітами.

Через залучення у промисловому використанні карбонатитів важливу роль відіграють баделеїтові концентрати. Їх одержують попутно під час комплексного перероблення форстерит-апатит-магнетитових руд і пірохлорових карбонатитів, що входять до складу ультраосновних лужних порід (Ковдорське родовище на Кольському півострові, РФ; Палабор, ПАР).

Власне цирконієвими родовищами є сучасні та древні морські розсипи, поширені в Австралії, США, Індії, Бразилії, Шрі-Ланці, Південній Кореї, Китаї. Приклад сучасних розсипів — родовища східного узбережжя Австралії, які постачають приблизно 50 % усіх цирконієвих концентратів. Тут вміст важких мінералів — шліху — в пісках пляжної зони коливається в межах від 5 до 9 %. У складі шліху — до 50 % циркону, 5–50 % рутилу та ільменіту, присутні також магнетит, монацит, турмалін, топаз, рідше — каситерит. Поряд із пляжними розсипами розташовані рудні фордюни, що утворилися внаслідок переміщення пісків вітром. Виявлені також поховані рудні дюни. Запаси циркону на окремих ділянках узбережжя оцінюють у 3,2–3,5 млн т; запаси рутилу — 4,2 млн т; ільменіту — 3,2 млн т.

Цирконієві руди в Україні

В Україні є значні запаси цирконієвих руд. У центральній та північно-західній частині Українського кристалічного щита та південно-східній частині Дніпровсько-Донецької западини зосереджені розсипні та корінні родовища цирконію. У центральній частині Українського щита та південно-східній частині Дніпровсько-Донецької западини є комплексні циркон-рутил-ільменітові руди, у південно-східній частині Українського щита — мономінеральні цирконієві розсипи. Циркон-ільменітові розсипи виявлені в Харківській та Сумській областях.

Державним балансом запасів корисних копалин України враховано 7 розсипних та 1 корінне родовище цирконієвих руд. Триває розроблення Малишівського розсипного родовища у Дніпропетровській області. Заплановано підготовку Тарасівського розсипного родовища у Київській області. Додатково вивчають корінні родовища у Приазов’ї — рідкіснометалічне Мазурівське та рідкісноземельне Азовське.

Література

  1. Hevesy G. Über die Auffindung des Hafniums und den gegenwärtigen Stand unserer Kenntnisse von diesem Element // Berichte der deutschen chemischen Gesellschaft. 1923. № 56 (7). P. 1503–1508.
  2. Лазаренко Є. К., Винар О. М. Мінералогічний словник. Київ : Наукова думка, 1975. 774 с.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  4. Гурський Д. С. Металічні корисні копалини // Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006. Т. 1. 785 с.
  5. Шпильовий Л., Білецький В. Історія становлення вітчизняної цирконієвої промисловості // Геотехнології. 2019. № 2. С. 47–57.
  6. Mineral Commodity Summaries 2020. Reston : U.S. Geological Survey, 2020. 204 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Цирконієві руди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Цирконієві руди (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶