Шліх

Шліх (нім. Schlich — дрібнозерниста руда, від середньоверхньонім. slich — слиз, бруд) — концентрат важких мінералів, що залишається після промивки у воді природних пухких відкладів або роздроблених для шліхування гірських порід.

Шліх.jpg

Характеристика

До складу шліху входять зерна мінералів густиною понад 3 г/см³, стійких до фізичного і хімічного вивітрювання. Отримання шліху є основою одного з найдавніших методів пошуку і розвідки корисних копалин — так званого шліхового методу: відбору проб, їхньої обробки, шліхового аналізу, графічного оформлення результатів. Шліхові проби (об'єм у середньому 0,02 м3) промивають в лотках, ковшах, на вашгердах за допомогою ґвинтових сепараторів або на концентраційних столах.

Шліховий аналіз

Полягає у визначенні та описі мінералів за фракціями. Його здійснюють у камерах, за допомогою бінокулярної лупи (бінокулярного мікроскопа) або в польових умовах. У лабораторіях окремі фракції досліджують з використанням аналізів (кількісного, спектрального та інших). Підсумковим документом шліхового аналізу є карта шліхового випробування з пояснювальною запискою, де викладають результати польових і камеральних аналітичних досліджень. За картою виявляють перспективні площі великомасштабних пошуків, розвідки чи експлуатації родовищ. Визначення складу та вмісту хімічних елементів у окремих фракціях та мінералах у шліху розширює прогнозні можливості шліхового методу. Додаткову генетичну та пошукову інформацію отримують на основі вивчення кристалографічних форм окремих мінералів, їхніх двійників та зростків. В оцінці перспектив закритих районів (наприклад, у разі їхньої залісненості або заболоченості) вивчають шліхи з керна і шламу пошукових свердловин.

Література

  1. Шліх // Шмиг Р. А., Боярчук В. М., Добрянський І. М. та ін. Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури. Львів : [б. в.], 2010. С. 216.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2013. Т. 3. 644 с.
  3. Омельчук О. В., Загнітко В. М., Курило М. М. Пошуки та розвідка родовищ корисних копалин. Київ : ННІ «Інститут геології», 2017. 198 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Шліх // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Шліх (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶