Вашгерд

Вашгерд в експозиції Музею золота м. Далонеги, штат Джорджія, США

Ва́шгерд — промисловий пристрій для збагачення корисних копалин.

Загальні відомості

Вашгерд широко використовують від 19 ст. у схемах перероблення розсипних руд золота, алмазів, олова, вольфраму, титану тощо. Принцип збагачення на вашгерді полягає в розшаровуванні вихідного матеріалу на важкий концентрат у нижньому шарі та легкі частини (так звані хвости) у верхньому.

Конструкція

Вашгерд — один із різновидів доводочних шлюзів.

Схема короба вашгерда:
1-перегородка; 2-жолоб
Комплекс «гідромонітор–вашгерд»:
1-гідромонітор; 2-жолоб; 3-решето

Складається з приймального бункера із грохотом і власне шлюзу. Залежно від призначення вашгерд встановлюють із нахилом 0,01–0,04. У головній частині вашгерда є перегородки, одна з яких не торкається дна, друга — не доходить до верху бортів. У проміжок між нижньою перегородкою та стінкою вашгерда подають воду, що переливається через верхню перегородку й рівномірно розтікається днищем жолоба. Матеріал завантажують у головну частину жолоба порціями по 5–50 кг і за допомогою спеціальних гребків переміщують робочою поверхнею. Максимальне вилучення корисних копалин — 96–98 %.

Гідравлічний вашгерд використовують у схемах перероблення розсипних руд. Встановлений перед таким вашгердом монітор спрямованим струменем води дезінтегрує глинисті включення і водночас піднімає матеріал на просіювальну поверхню. Розмір отворів решета грохота — 10–15 мм. Продукт, що пройшов через решето жолоба, подають на подальше збагачення на шлюзах. Крупні класи (галька, валуни), які не містять цінного компоненту, і мули видаляють у відвал. Витрати води під час промивання на вашгерді складають 8–12 м3 на 1 м3 матеріалу.

Застосування

На вашгердах отримують ефель — дрібнозернистий матеріал (дрібніший за 12–16 мм) із підвищеним вмістом цінних компонентів. Його збагачують гравітаційними методами на шлюзах, концентраційних столах, у відсаджувальних машинах, важких середовищах, на ґвинтових сепараторах тощо. Для золотовмісних ефелів застосовують також ціанування і амальгамацію.

Вашгерди використовують під час перероблення легко- і середньопромивних матеріалів. Ефективність промивання — 70–80 %.

Література

  1. Collier's New Encyclopedia : in 16 vol. New York : P. F. Collier & Son Company, 1902–1929.
  2. Білецький В. С., Олійник Т. А., Смирнов В. О. та ін. Техніка та технологія збагачення корисних копалин : в 3 ч. Кривий Ріг : Криворізький національний університет, 2019.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вашгерд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вашгерд (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶