Вольфрамові руди

Вольфраміт

Вольфрамові руди — природні мінеральні утворення, що містять вольфрам у таких сполуках і концентраціях, за яких технічно можливе і економічно доцільне їх промислове використання.

Характеристика

Відомо понад 20 мінералів, що містять вольфрам. З них промислове значення мають лише ті, що належать до групи вольфраміту (74–76 % WO3) і шеєліту (80 % WO3).

Вольфрамові руди часто містять олово, молібден, берилій, бісмут, мідь часткою 0,01–0,1 %. Іноді присутні ртуть, стибій, золото, срібло, сірка, арсен, тантал, скандій, ніобій. Більшість попутних компонентів у процесі збагачення (див. Збагачення корисних копалин) вилучаються в колективні або селективні концентрати.

Різновиди

За умовами утворення родовища вольфрамових руд поділяють на ендогенні і екзогенні.

Серед ендогенних вирізняють пегматитові, скарнові, грейзенові і гідротермальні генетичні типи руд, що об'єднуються в олово-вольфрамову, молібдено-вольфрамову і поліметалічно-вольфрамову рудні формації. Із пегматитів вольфраміт і шеєліт вилучають попутно при збагаченні каситериту, берилу, сподумену і тантало-ніобатів.

Із пегматитів утворюються елювіально-делювіальні (див. Елювій; Делювій) і алювіальні (див. Алювій) розсипи (екзогенні родовища), які розробляються головним чином у країнах Південно-Східної Азії і Африки. Скарново-шеєлітові руди (див. Скарн) утворюються в зоні контакту гранітоїдних масивів з карбонатними гірськими породами і представлені плитоподібними покладами крутого і пологого залягання, а також складними лінзо- і трубоподібними тілами. Вміщують від 0,1 до 0,8 % WO3, рідко — до 1–3 %; запаси руди складають від декількох тисяч до декількох десятків тисяч, рідше — сотні тисяч тонн.

Грейзено-вольфрамітові (див. Грейзен) руди пов'язані з апікальними частинами гранітних інтрузивів. Частка WO3 в них складає 0,1–0,4 %; запаси руди оцінюються в десятки, рідко в сотні тисяч тонн.

Гідротермальні вольфрамові руди приурочені до зон ендо- і екзоконтакту гранітних масивів, утворюючи протяжні серії рудних жил крутого, рідше середнього падіння, а також штокверки глибиною до 1 км. Рудні тіла утворені кварц-вольфрамітовими, кварц-вольфраміт-каситеритовими рудами, що часто містять молібденіт, бісмутин і берил; а також кварц-шеєлітовими і кварц-молібденіт-шеєлітовими рудами.

Вміст у рудах WO3 складає 0,5–1,5 %, рідко — до 3–5 %, у штокверках — 0,1–0,3 %, іноді — до 0,5 %. Відповідно запаси оксиду вольфраму становлять від декількох тисяч до декількох десятків тисяч тонн, іноді — до сотень тисяч тонн.

Видобування

Видобування руди з вольфрамових родовищ проводять двома способами — підземним і відкритим.

Перший застосовують під час роботи з рудними жилами, скарновими і грейзеновими покладами. За підземного способу (див. Розробка підземна) використовують системи розробки шаровим обваленням і горизонтальними шарами з магазинуванням руди у відпрацьованих блоках або із закладенням виробленого простору.

Відкритим способом розробляють штокверкові родовища, скарнові і грейзенові поклади, розсипи. На кар'єрах застосовують транспортну систему розробки з зовнішнім відвалоутворенням.

Поширення

У світі

Родовища руд вольфраму відомі в Китаї, Канаді, В’єтнамі, Болівії, Казахстані, Середній Азії, Східному Сибіру (РФ), на Далекому Сході (РФ), на Кавказі. Найбільші родовища: Сандон (Південна Корея), Синьхуашань і Шанпін (Китай), Панашкейра (Португалія), Кінг-Айленд (Австралія), Чікоте і Камі (Болівія), Флет-Рівер (Канада), Сало (Франція), Пайн-Крік (США), Улудаг (Туреччина), Міттерзілль (Австрія). Понад 60 % запасів вольфрамових руд зосереджено в країнах Південно-Східної Азії, в межах Тихоокеанського рудного поясу.

Світові запаси вольфраму — 3 200 000 т. Здебільшого вони зосереджені в Китаї (1 800 тис. т), Канаді (290 000 т), Росії (160 000 т), В'єтнамі (95 000 т) та Болівії.

Станом на 2017 Китай, В’єтнам та Росія є провідними постачальниками вольфраму (відповідно 79 000, 7 200 та 3 100 т). Канада припинила виробництво наприкінці 2015 через закриття своєї єдиної вольфрамової шахти. Тим часом В'єтнам обігнав Росію та Болівію, значно розширивши видобуток у 2010 завдяки оптимізації внутрішніх операцій із переробки нафти.

Китай залишається світовим лідером не лише у виробництві, а й у експорті та споживанні вольфрамової продукції. Виробництво вольфраму поступово розширюється за межами Китаю через зростання попиту.

В Україні

В Україні запаси руд вольфраму зосереджені переважно в північно-західній частині Українського кристалічного щита (Сушано-Пержанська зона). Руди комплексні, містять колумбіт, каситерит, вольфраміт, кріоліт і флюорит. Мінералізація вольфраму відома також у Пержанському рудному полі й на стиках Коростенського та Корсунь-Новомиргородського плутонів (Кочерівська структура, Селищанський рудопрояв). Загальні прогнозні ресурси вольфраму в цих районах оцінюються в 105 тис. т металу.

На початок 21 ст. усі рудопрояви потребують попередньої геолого-економічної оцінки, перебуваючи на пошуковій стадії дослідженості.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Гурський Д. С. Металічні корисні копалини // Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006. Т. 1. 785 с.
  3. Tungsten Statistics and Information // USGS. URL: https://www.usgs.gov/centers/nmic/tungsten-statistics-and-information

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вольфрамові руди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вольфрамові руди (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶