Грейзен

Гре́йзен (від нім. Greisen — розщеплення) — метасоматична гірська порода, що утворилася в результаті високотемпературного (300–550 °С) метасоматозу й перекристалізації гранітоїдів за участі летких компонентів (F, H, O, Cl).

Породу вперше описав у 1867 геолог Б. фон Котта (1808–1879; Німеччина).

Грейзен

Характеристика

Грейзен — продукт пневматоліто-гідротермальної зміни інтрузивних, ефузивних осадових та метаморфічних гірських порід (переважно кислих). Головні складники: кварц та слюди (мусковіт, біотит, літієва слюда). Крім цих мінералів грейзен містить: альбіт, андалузит, апатит, берил, бертрандит, гельвін, гематит, гранати, графіт, мікроклін, рутил, топаз, турмалін, фенакіт, флюорит.

Рудні мінерали грейзену — вольфраміт, молібденіт, бісмутин, танталіт, пірит та інші — часто містяться в кількостях, за яких можливе їхнє промислове використання. Серед грейзенів відомі родовища вольфрамових, олов’яних, берилієвих, молібденових, арсенових руд.

Різновиди

За особливостями залягання виокремлюють:

  • ендогрейзени — залягають серед гранітів, поширені углиб від гранітної покрівлі до 300–500 м;
  • екзогрейзени — розташовані серед алюмосилікатних порід гранітної покрівлі.

Походження. Поширення

Грейзени утворюються внаслідок грейзенізації — процесу високотемпературної метасоматичної зміни гранітних порід у разі підвищення активності летких компонентів (флуору, хлору, бору та інших). Багаті газом рідини, що містять флуор, вольфрам, олово та літій, проникають у канали та щілини й перетворюють присутні там польові шпати на кварц, різні типи слюд та каситерит.

Грейзени є основною пошуковою ознакою родовищ руд рідкісних металів і кольорового каміння (топаз, берил та ін.). Залягають грейзени зазвичай у вигляді неправильних за формою ділянок у гранітних масивах, переважно у крайових частинах та породах, що їх оточують.

Відомі родовища грейзену в Англії (графство Корнуолл), Рудних горах, Австралії (штат Новий Південний Вельс), Тасманії (м. Лотта), Бразилії (гірничо-видобувний комплекс Пітінга, штат Амазонас), США (штат Аляска), Канаді (штат Нью-Брансвік), Новій Зеландії (острів Стюарт).

В Україні грейзени і грейзеноподібні утворення виявлено в контактових зонах лейкократових гранітів Коростенського, Корсунь-Новомиргородського плутонів та Октябрського масиву Українського кристалічного щита.

Література

  1. B. von Cotta. Die Geologie der Gegenwart. Leipzig : Verlagsbuchhandlung von J. J. Weber, 1867. 2 Auflage. S. 94.
  2. L. Pfeiffer, M. Kurze, G. Mathé. Einführung in die Petrologie. Berlin : Akademie Verlag, 1981. S. 548–549.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Грейзен // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Грейзен (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶