Андалузит

Andalusite (Chiastolite)4.jpg

Андалузи́т (від Андалузія) ― мінерал класу силікатів. Поліморф кіаніту й силіманіту. Затверджений мінеральний вид.

Андалузит

Клас мінералу силікати
Колір рожевий, червоний, сірий, жовтуватий, безбарвний
Форма кристалів призматичний габітус
Сингонія ромбічна
Твердість 6, 5–7, 5
Блиск скляний до матового
Прозорість прозорий
Густина 3, 1–3, 2
Особливі характеристики в Україні є рідкісним

Історична довідка

Ще до 18 століття в Європі траплявся камінь, який називали хрестовиком, що був один з різновидів андалузиту. Перша наукова згадка про андалузит датована 1754, коли монах Х. Торрубія (1698–1761, Іспанія) в книзі «Устрій природної історії Іспанії» описав хрестовик як різновид хріостоліту, однак не дав йому унікальної назви. Пізніше андалузит у породах гірських виявив А. Г. Вернер. Він описав мінерал і вказав місцем його знахідки Андалузію, хоча насправді родовище було в місцевості Ель-Кардосо-де-ла-Сьєрра (провінція Гвадалахара, Іспанія).

1798 Ж. Л. де Бурнон (1751–1825, Франція) виявив андалузит на зразках гранітних порід у місцевості Форез (регіон Овернь — Рона — Альпи, Франція) й описав його як «шпат польовий адамантин фіолетово-червоний». Того ж року Ж.-К. Деламетері (1743–1817, Франція) повторив помилку А. Г. Вернера щодо місця першої знахідки й назвав цей мінерал андалузитом.

Характеристика

Хімічний склад

Хімічний склад андалузиту (63,2 % Al2O3 і 36,8 % SiO2) відповідає формулі Al2SiO5; кристалохімічну формулу записують як AlAl[SiO4]O, що відображає наявність у структурі катіонів Al3+, оточених різною кількістю атомів Оксигену. Типовими домішками є Ферум, Магній, Манган, Калій, Натрій.

Фізичні властивості

Andalusite16.jpg

Колір андалузиту рожевий, червоний, сірий, жовтуватий, зрідка трапляються прозорі безбарвні зразки. Блиск скляний до матового, твердість за Мооса шкалою твердості мінералів ― 6,5–7,5; густина 3,1–3,2 г/см3; крихкий, злам нерівний. Оптичні характеристики: двовісний, ng = 1,643; nm = 1,638; np = 1,632; (-)2V = 78–86°. Сингонія ― ромбічна. Кристали призматичного габітусу, псевдотетрагональні, з квадратним перерізом; спайність ясна по {110}.

Різновиди

Зелений, багатий на Манган різновид називають віридином. Чорний від домішок вуглистої речовини андалузит з хрестоподібною фігурою в центрі кристалів отримав назву хіастоліт (хрестовик).

Походження. Розташування родовищ

Андалузит ― типовий контактовий мінерал, часто утворюється на контакті вивержених порід з аргілітами, трапляється серед гнейсів, метаморфічних сланців, у пегматитах. На діаграмі поле стійкості андалузиту розміщене в області найменших значень температури й тиску порівняно з іншими поліморфними модифікаціями Al2SiO5. Велике родовище андалузиту відоме в Каліфорнії, є родовища в Іспанії (Ель-Кардосо-де-ла-Сьєрра, Сантьяго-де-Компостела, Сьєрра-де-Гвадаррама, Сьєрра-Альбаррана), Бразилії.

Андалузит в Україні

В Україні андалузит порівняно рідкісний мінерал. Його кристали сантиметрового розміру виявлено в жилі серед порід гірських метаморфічних у Приазов’ї, відомі знахідки в кристалічних сланцях і гнейсах Приазов’я, Криворіжжя, сланцях глинистих Кримських гір і Карпат.

Використання

Андалузит разом із кіанітом і силіманітом використовують для виготовлення вогнетривких і кислотостійких матеріалів, отримання силуміну. Прозорі забарвлені різновиди застосовують у ювелірній справі.

Література

  1. Костов И. Н. Минералогия. Москва : Мир, 1971. 584 с.
  2. Щербак Н. П., Павлишин В. И., Литвин А. Л. и др. Минералы Украины. Киев : Наукова думка,1990. 408 с.
  3. Павлишин В. І., Довгий С. О. Мінералогія : у 2 ч. Київ : КНТ, 2014. Ч. 2. 528 с.
  4. Павлов Г. Г. Петрографія. Київ : Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2014. 527с.
  5. Мінералого-петрографічний словник : в 2 т. / Уклад.: В. С. Білецький, В. Г. Суярко, Л. В. Іщенко. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» ; Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2018. Т. 1. 444 с.

Автор ВУЕ

Г. О. Кульчицька


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кульчицька Г. О. Андалузит // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андалузит (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
10.01.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶