Арсенові руди

Арсе́нові ру́ди — природні мінеральні утворення, вміст арсену в яких достатній для економічно доцільного вилучення цього елемента або його сполук.

Характеристика

Арсен складає близько 1,5 % земної кори і є 53-м найпоширенішим хімічним елементом. Відомо понад 120 мінералів, що містять арсен. Домінантними комерційними джерелами арсену, разом з реальгаром, є мінерали з формулою MAsS та MAs2 (де M — Fe, Ni, Co). Найбільш поширені мінерали — арсенопірит (арсеновий колчедан) FeAsS (46,0 % As), льолінгіт (арсенистий колчедан) FeAs2 (72,8 % As), реальгар AsS (70,1 % As), аурипігмент As2S3 (61,0 % As).

Більшість родовищ належать до ендогенної серії, плутоногенного та вулканогенного класів гідротермальної групи. Сполуки арсену найчастіше трапляються в комплексі з кольоровими і благородними металами (Сu, Zn, Pb, Au, Ag та інші). Арсен у таких рудах міститься або як незалежний мінерал, або як ізоморфна домішка серед рудотвірних мінералів.

Арсенові руди поділяють на власне арсенові, золото-арсенові, поліметалічно-арсенові, мідно-арсенові, кобальто-арсенові, олов’яно-арсенові. Мінімальний вміст арсену в промислових рудах — 2 %, але зазвичай розробляють більш багаті руди із вмістом арсену 5–10 %. В окремих багатих родовищах вміст As в руді сягає 25–35 %. Значні кількості арсену концентруються в більшості поліметалічних руд кольорових металів. Переважно він генетично асоціюється з вольфрамовими, олов’яними, цинковими, нікелевими, мідними і кобальтовими рудами. Мінерали арсену також є в родовищах золотоносних та срібних руд. Основну масу арсену та його сполук (понад 90 %) отримують під час переробки поліметалічних руд.

Поширення

Серед промислових типів світових родовищ найважливіші мідно-арсенові родовища США (штат Монтана), Швеції, Норвегії та Японії, арсеново-кобальтове в Канаді (провінція Онтаріо). Арсеново-олов’яні родовища поширені в Болівії та Англії. Золото-арсенові родовища відомі в США (штат Монтана), Франції, реальгар-аурипігментові —в Ірані, Кореї, Китаї, Греції, Північній Македонії, США (штат Невада).

Найбільш значущі родовища: США (Б’ютт, Голд-Гілл та інші), Швеція (Буліден), Мексика (Матеуала, Чіуауа), Японія (Касіока, Сасатятані), Болівія (Потосі).

Джерела імпорту (2015–2018): металічний арсен: Китай — 93 %; Японія — 4 %; Гонконг — 3 %; інші — до 1 %. Триоксид арсену: Китай — 50 %; Марокко — 47 %; Бельгія — 2 %; інші — 1 %. Усі форми арсену: Китай — 55 %; Марокко — 42 %; Бельгія — 2 %; інші — 1 %.

Арсенові руди в Україні

В Україні промислових арсеновмісних руд не виявлено. Арсен трапляється в комплексних рудах. Наприклад, у Закарпатті ртутне зруденіння здебільшого комплексне ртутно-поліметалічне, інколи — ртутне і ртутно-стибієве з арсеном.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Mineral Commodity Summaries 2020. Reston : U.S. Geological Survey, 2020. 204 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Арсенові руди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арсенові руди (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶