Мідні руди

Мі́дні ру́ди — природні мінеральні утворення, що містять мідь у таких сполуках і концентраціях, за яких їхнє промислове використання технічно можливе й економічно доцільне.

Історична довідка

Мідні руди — одне з найдавніших мінеральних утворень, яке людство почало добувати, обробляти й використовувати для виготовлення інструментів, зброї, прикрас тощо. Існують 2 гіпотези освоєння мідних руд людством: моноцентрична (відкриття здійснене в єдиному центрі) та поліцентрична (самозародження в декількох великих центрах).

Вважають, що первісна обробка мідних руд виникла у 8 тис. до н. е. у південно-східній частині півострова Мала Азія, що прилягає до Месопотамії (тепер територія Туреччини), про що свідчать артефакти, знайдені біля поселення Чайоню-Тепез та неподалік давнього рудника Ергані Маден у верхів’ї р. Тигр (провінція Діярбакир). На захід освоєння мідних руд поширювалося до протоміста Чатал-Хююк, на північ — до Вірменського нагір’я.

У Давній Месопотамії прикраси з міді виготовляли у 6 тис. до н. е., у Стародавньому Єгипті, на Балканському півострові видобували і використовували мідь у 5 тис. до н. е. Мідний рудник, датований приблизно 4 тис. до н. е., виявлений в долині Тімна (Ізраїль).

У Східній Європі знання про способи видобутку мідних руд з’явились на початку 4 тис. до н. е. Мідна доба, яка охоплює приблизно 4–3 тис. до н. е., дала поштовх новому витку розвитку цивілізації, зокрема знарядь праці й культури.

У Китаї розробку родовищ мідних руд, виплавку бронзи почали з 2–3 тис. до н. е., в Південній Америці (Перу) — тільки на початку 1 тис. до н. е.

В Україні на території сучасних Донецької та Луганської областей розташовані стародавні мідні рудники Бахмутської улоговини, які розробляли в епоху бронзи (2 тис. до н. е., зокрема копальня «Картамиш»).

Характеристика

Мідні руди поділяють на сульфідні, оксидні та змішані. У первинних рудах більшості промислових родовищ мідь присутня в сульфідній формі, у зонах окиснення — карбонатами, силікатами, сульфатами, оксидами та іншими сполуками.

Відомо понад 200 мідевмісних мінералів, промислові скупчення утворюють близько 20. Головні мінерали міді в сульфідних рудах, на частку яких припадає понад 90 % світових запасів і видобутку міді: халькопірит (34,5 % Cu), борніт (52–65 % Cu) і халькозин (79,8 % Cu). У мідно-нікелевих родовищах у значних кількостях трапляється кубаніт (22–24 % Cu), в родовищах самородної міді — 98–100 % Cu.

Головні мінерали міді в окиснених рудах: малахіт (57,4 % Cu), азурит (55,5 % Cu), хризокола (36,1 % Cu), брошантит (56,2 % Cu), куприт (88,8 % Cu).

У мідних родовищах часто містяться мінерали заліза, молібдену, вольфраму, свинцю, кобальту, арсену. У значних кількостях є золото, срібло, ванадій.

Поширення

Залежно від обсягів видобутку мідних руд родовища поділяють на:

  • унікальні — мають запаси понад 5 млн т міді (Тенієнте, Чукікамата в Чилі та ін.);
  • дуже великі — 5–1 млн т;
  • середні — 1–0,2 млн т;
  • дрібні — менше 0,2 млн т міді.

Загальноприйнятим показником оптимальності розробки родовища мідних руд у промислових цілях вважають не менше 0,5–1 % скупчення міді у сполуках. Зважаючи на це, родовища мідних руд можуть бути:

  • багатими — містять Cu 3–2,5 %;
  • рядовими — 2,5–1 %;
  • бідними — менше 0,5 %.

Серед промислових родовищ мідних руд розрізняють шість генетичних груп і дев’ять промислово-геологічних типів: магматичні (мідно-нікелева руда), карбонатитові (залізомідний і карбонатитовий тип), скарнові, плутоногенні гідротермальні (мідно-порфірові), вулканогенні гідротермальні, колчеданні (самородна мідь, жильний і мідно-колчеданний тип) і стратиформні (мідні сланці й пісковики).

Магматичні родовища представлені сульфідними мідно-нікелевими рудами і мідно-ванадієвими комплексними рудами, з яких, крім міді (вміст 1–2 %) і нікелю, видобувають також кобальт, золото, платину і розсіяні елементи. Поширені:

Карбонатитові мідні руди дуже рідкісні. У них, крім міді, міститься магнетит, а породи представлені карбонатами, олівіном, апатитом. Представником карбонатитових є родовище Палабор (ПАР).

Скарнові родовища — комплексні (у їхньому складі молібден, кобальт, бісмут, селен, телур, залізо, свинець, стибій, арсен, нікель, олово, вольфрам) — відомі в

  • Казахстані — Саяк;
  • Росії — на Уралі (Тур’їнська група), в Західному Сибіру (Юлія);
  • США — Кліфтон, Бісбі;
  • Мексиці — Долорес.

Плутогенні гідротермальні родовища класифікують на мідно-порфірові (скупчення небагатих мідних або молібден-мідних прожилкових вкраплених руд штокверкового типу в порфірових інтрузіях), відомі в Казахстані (Коунрад), Узбекистані (Кальмакир), Закавказзі (Каджаран), на території Балканського півострова (Медет, Асарел), Чилі (Тенієнте), Перу (Токепала), Панамі (Сьєрро-Колорадо), США (Бінгем, Моренсі, Мануель), Канаді (Веллі-Коппер), і жильні, великі родовища яких трапляються рідко. Відомі в Казахстані (Чатиркульське і Жайсанське), Болгарії (Рсен і Вирлі Бряг), США (Б’ютт, Магма), на Кубі (Матаамбре і Елю-Кобрі).

Колчеданні родовища мідних руд складені переважно із сульфідів заліза. До них зараховують Гайське, Сибайське, Учалінське, Урупське, Худесське й інші в Росії, Ріо-Тінто в Іспанії, Кід-Крік у Канаді, Бессі в Японії і багато інших.

Стратиформні родовища представлені великими покладами мідистих пісковиків і найбільші з них знаходяться в Росії (Удоканське), у Казахстані (Джезказганське), а також покладами мідистих сланців у Німеччині (Мансфельд).

Мідні руди в Україні

Сучасні розвідані промислові родовища мідних руд в Україні невідомі.

Перспективні та прогнозовані ресурси мідних руд оцінені: у Волинському регіоні (в утвореннях трапової формації рифей-венду); на Донбасі і в Дніпровсько-Донецькій западині (в утвореннях теригенної червоно-кольорової формації пермі); у межах Українського кристалічного щита в Середньо-Придніпровському регіоні; у Карпатському регіоні (у метаморфізованих вулканітах Рахівського масиву).

Мінералізація самородної міді в трапах Волині (Луківсько-Ратнівська зона) представлена смугою шириною 3–6 км і довжиною до 120 км. Зруденіння локалізовані у верхніх мигдалекам’яних частинах базальтових (див. Базальт) лав. За якісними показниками рудопрояви району не мають аналогів: уміст міді в рудному концентраті становить 99,5 % та вище за наявності срібла до 0,03 %, золота до 1 г/т, платини — 0,8 г/т і паладію — 0,4 г/т. Загальні ресурси руд Волинського району із середнім вмістом міді 1,0 % оцінюються в 28 млн т металу.

На початку 1990-х самородну мідь було знайдено серед поліметалічних руд у карбонатних породах докембрію Волинського мегаблоку (рудопрояв Курчиці), а на початку 21 ст. — у корах вивітрювання Жданівської ультраосновної інтрузії Бердичівського підняття (Вінницька область) і ультрабазитів Чемерпільської структури Подільського блоку (Кіровоградська область). Рідкісні знахідки самородної міді відомі в Карпатах, Приазов’ї, на Донбасі і Криворіжжі. У рудопроявах переважає ксеноморфна самородна мідь із різноманітними формами виділення.

Джерела

  1. Самородна мідь України // Державна служба геології надр України. 2019. URL: https://www.geo.gov.ua/samorodna-mid-ukraini/

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Гурський Д. С. Металічні корисні копалини // Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006. Т. 1. 785 с.
  3. Гайко Г. І., Білецький В. С. Історія гірництва. Київ; Алчевськ : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія» ; ЛАДО, 2013. 542 с.
  4. Полуніна Г. В., Башкірова Г. О., Коваль О. М. та ін. Мінеральні ресурси України. Київ : Державний інформаційний геологічний фонд україни, 2018. 270 с.
  5. Mineral commodity summaries 2020. Reston : U.S. Department of the Interior, 2020. 204 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Мідні руди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мідні руди (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶