Бронза

Бро́нза (фр. bronze, італ. bronzo, від пізньолат. Brundisium — Бриндізі — назва міста в Італії, де виробляли цей сплав) — сплав на основі міді.

Бронза.jpg

До бронз не відносять мідно-цинкові (див. Латунь) та мідно-нікелеві сплави.

Історична довідка

Бронза — найдавніший сплав, виплавлений людиною. Вона дала назву епосі в історії людства (див. Бронзовий вік). Перші вироби із бронзи отримано за 3 тисячі років до н. е. відновлювальною плавкою суміші мідної та олов’яної руд із деревним вугіллям. Технологію добавляння до міді олова та інших металів стали застосовувати значно пізніше. Порівняно з чистою міддю, видобування якої людство засвоїло раніше (див. Мідний вік), бронза має вищу твердість, міцність і більш легкоплавна.

На території України знайдено й досліджено значну кількість майстерень бронзової доби, де добували й обробляли бронзу (найбільше — у Північному Причорномор’ї, на Закарпатті). Із бронзи виготовляли зброю, знаряддя праці, прикраси тощо.

Різновиди

Залежно від легуючих добавок (Sn, Al, Be, Si, Pb, Cr та інші) бронзу називають олов’яною, алюмінієвою, берилієвою, кремнистою, марганцевою, хромистою тощо.

Олов’яна бронза (уміст 1–5 %, іноді — до 10 % олова) має добрі ливарні та механічні властивості, високу антикорозійність. Для поліпшення механічних характеристик і залежно від сфери застосування олов’яну бронзу додатково легують цинком, арсеном, фосфором.

Алюмінієва бронза має у складі 5–10 % алюмінію. Додатково може бути легована залізом, марганцем, нікелем, кремнієм. Порівняно з іншими бронзами має більшу міцність та низький рівень корозійності в нормальних умовах і окислення за високих температур, слабо реагує із сірчистими сполуками. Піддається зварюванню в середовищі аргону.

У складі берилієвої бронзи — 0,5–3 % берилію. Має високу електропровідність, добре піддається механічній обробці та формуванню.

Кремниста бронза (уміст кремнію 3–5 %) міцна, пластична, зносостійка. Додавання нікелю надає їй антифрикційних властивостей (див. Антифрикційні матеріали). За високого вмісту кремнію набуває крихкості.

Кадмієва та магнієва бронзи мають високу електропровідність (порівняно з міддю), добре обробляються тиском.

Переваги хромистої та цирконієвої бронз — у поєднані високої жароміцності та електропровідності.

Срібна бронза (до 0,25 % срібла) має підвищену електропровідність.

Застосування

Бронзу застосовують у машинобудуванні, авіації, ракетній техніці, суднобудуванні та інших галузях промисловості, а також для виливки мистецьких виробів. Завдяки кольору та високій корозійній стійкості деякі різновиди використовують для виготовлення біжутерії, монет. Із кадмієвої і берилієвої бронз виготовляють тролейні проводи, струмопровідні пружини, щіткотримачі, ковзаючі контакти тощо, з кремнистої — пружні елементи та зносостійкі деталі.

Література

  1. Бредихін В. М., Маняк М. О., Смирнов В. О. та ін. Металургія кольорових металів : в 7 ч. / За ред. І. Ф. Червоного. Запоріжжя : Запорізька державна інженерна академія, 2009. Ч. 7. 452 с.
  2. Кольорові метали та сплави / За заг. ред. З. Дурягіної. Львів : Політехніка, 2017. 122 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бронза // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бронза (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶