Ільменіт

Ільмені́т (від Ільменських гір, Росія), залізняк титанистий — мінерал класу оксидів і гідроксидів із групи корунду-ільменіту; оксид титану шаруватої будови з умістом заліза, магнію та марганцю.

Ільменіт.jpg

Ільменіт

Клас мінералу оксиди
Колір чорний
Форма кристалів таблитчаста
Сингонія тригональна
Твердість 5–6
Блиск напівметалічний
Прозорість непрозорий
Густина 4, 8 г/см3
Особливі характеристики магнітний

Титанова руда.

Історична довідка

1791 ільменіт уперше виявив у долині Менаккан (Англія) і описав священник і мінералог В. Грегор (1761–1817; Велика Британія). Мінерал називали менаканітом (менаханітом, менаканом) за місцем знахідки. Сучасну назву дав у 1827 А. Я. Купфер, проаналізувавши мінерал, знайдений в Ільменських горах (хребет на півдні Уральських гір), який до того вважали титанітом.

Характеристика

Хімічний склад

Хімічна формула чистого ільменіту: FeTiO3.

Містить значні домішки магнію, марганцю і гематиту (Fe2O3), тому повна хімічна формула: (Fe,Mg,Mn,Ti)O3.

Fe2+ ізоморфно заміщує Mg2+ i Mn2+; відповідно ільменіт може містити до 17 % MgO (утворюючи безперервний ізоморфний ряд до гейкіліту) і до 14 % MnO (утворюючи безперервний ізоморфний ряд до пірофаніту). Відомі різновиди з домішками Al, Nb, V, Cr, Со, Ni.

Елементний склад: Fe — 36,8 %, Ti — 31,6 %, O — 31,6.

Асоціації: магнетит, рутил, сфен.

Фізичні властивості

Кристалічна структура подібна до структури гематиту, який часто присутній в ільменіті у вигляді твердого розчину або є продуктом його розпаду. У процесі кристалізації збагачених титаном залишкових магматичних розплавів із надлишком FeO і Fe2O3 утворюються титаномагнетити. Сингонія тригональна, вид симетрії ромбоедричний. Зазвичай представлений вкрапленими зернами неправильної форми або суцільними зернистими масами, рідше — сплощеними таблитчастими кристалами, схожими на кристали гематиту. Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса — 5–6, густина — 4,8 г/см3. Колір чорний. Блиск напівметалічний. Колір риси буро-чорний. Непрозорий. Спайність відсутня. Магнітний.

Різновиди

За фізико-хімічними характеристиками виокремлюють різновиди ільменіту:

  • залізний — різновид, в якому до третини FeTiO3 заміщено на Fe2O3;
  • магніїстий (пікроільменіт, ґейкіліт) — MgTiO3;
  • марганцевистий (пірофаніт) — MnTiO3;
  • ільменіто-магнетит, або титаномагнетит (магнетит з домішкою ільменіту як продукту розпаду твердого розчину);
  • урановий — містить до 9,8 % UO3;
  • ільменокорунд (гьогбоміт) — Mg(Al,Fe,Ti)4O7;
  • лейкоксен — полімінеральний мікрокристалічний агрегат оксидів титану (рутилу, анатазу і брукіту), кінцевий продукт зміни ільменіту.

Походження. Розташування родовищ

Ільменіт утворюється у вигляді дрібних кристалів на початковій стадії магматичної кристалізації як акцесорний мінерал. Походження — пневматолітове, пегматитове, гідротермальне. На земній поверхні стійкий, утворює розсипи. Поширений на півдні Уральских гір (Росія), в Норвегії, Швеції, Фінляндії, в рудах Бушвельдського комплексу в Південно-Африканській Республіці і рудного району Седбері в Канаді. Ільменіт знайдено на Місяці.

Ільменіт в Україні

У межах Українського кристалічного щита розсипні родовища ільменіту і рутилу були відкриті на початку 1950-х. Невдовзі почали їх розробку на Іршанському, Самотканському (Малишевському), Бирзулівському родовищах. Сировинний потенціал України оцінюють у 900 млн т ільменіту і рутилу, що становить близько 30 % зафіксованих світових запасів.

Значення

Головна титанова руда. Використовують для отримання титану і титанових сплавів, виробництва титанових білил, як наповнювач для пластичних мас і емалей; у будівництві — як наповнювач важких бетонів.

Література

  1. Kupffer A. T. Ilmenit, ein neues Fossil (sammt neuen Spielarten des Zirkon und Gadolinit) aus Sibirien // Archiv für die gesammte Naturlehre. 1827. Bd. 10. P. 1–13.
  2. Dana J., Dana E. System of Mineralogy : in 3 vol. 7th ed. New York : Wileу, 1944. Vol. 1. P. 404–407.
  3. Лазаренко Є. К., Винар О. М. Ільменіт // Мінералогічний словник. Київ : Наукова думка, 1975. 774 с.
  4. Anthony J., Bideaux R., Bladh K. et al. Handbook of Mineralogy : in 5 vol. Tucson : Mineralogical Society of America, 1990–2003. URL: https://rruff.geo.arizona.edu/doclib/hom/ilmenite.pdf
  5. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  6. Okrusch M., Matthes S. Mineralogie. Einführungin die spezielle Mineralogie, Petrologieund Lagerstättenkunde. 9 aufl. Berlin : Springer, 2014. 728 p.
  7. Ільменіт // Мінералого-петрографічний словник : в 2 т. / Уклад.: В. С. Білецький, В. Г. Суярко, Л. В. Іщенко. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» ; Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2018. Т. 1: Мінералогічний словник. 444 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Ільменіт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ільменіт (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶