Дробарка

Дроба́рка — машина для дроблення і подрібнення корисних копалин.

Щокова дробарка

За допомогою дробарки обробляють грудкову мінеральну сировину та інші тверді матеріали.

Історична довідка

Попередником дробарки була товчильна машина, яку використовували у середньовіччі. Її описав учений Г. Агрикола в енциклопедії «Про гірничу справу» (лат. «De Re Metallica»; 1556).

Характеристика

Вибір типу дробарки зумовлений технологічним завданням.

Розрізняють щокові, конусні, валкові, барабанні, молоткові, роторні дробарки та ступи, дробарки спеціального призначення.

Щокові та конусні дробарки — для дроблення абразивних (див. Абразиви) матеріалів міцних і середньої міцності, валкові — для матеріалів середньої міцності, ударні — для м’яких і середньої міцності малоабразивних матеріалів.

Дробарка схеми.jpg

Опис різновидів

Щ о к о в і   д р о б а р к и  встановлюють переважно на збагачувальних фабриках невеликої продуктивності. Порівняно з конусними дробарками вони більш пристосовані для дроблення твердих матеріалів, займають менше місця по висоті, простіші конструктивно, але менш пристосовані для дроблення матеріалів пластинчастої форми. Працюють за принципом роздавлювання і частково стиранням між двома «щоками», з яких одна — нерухома, інша — рухома. Щокові дробарки поділяють на два кінематичні класи: із простим і складним рухами «щоки».

К о н у с н і   д р о б а р к и  встановлюють на збагачувальних фабриках великої продуктивності. Основне подрібнювальне зусилля в конусних дробарках — роздавлювання. Проте має місце і розлам грудок при вигині, що виникає, коли грудка затиснута між увігнутою поверхнею чаші дробарки й опуклою поверхнею рухомого конуса. Конусні дробарки за призначенням розділяють на дробарки для крупного, середнього та дрібного дроблення.

В а л к о в і   д р о б а р к и  виготовляють із гладкими і зубчатими валками. Валкові дробарки з гладкими валками працюють за принципом роздавлювання вихідного матеріалу при затягуванні його в щілину між валками. Їх застосовують для середнього і дрібного дроблення руд, коли недопустиме переподрібнення цінного крихкого мінералу. Іноді їх застосовують для середнього дроблення вугілля й коксу. Валкові дробарки із зубчатими валками призначені для крупного та середнього дроблення м’яких і крихких порід (антрацитів і сланців) при необхідності одержати грудковий дроблений продукт із невеликим вмістом дріб’язку.

Д р о б а р к и   у д а р н о ї  д і ї (молоткові та роторні) використовують для крупного, середнього і дрібного дроблення матеріалів низької, середньої та підвищеної міцності. Застосовують для дроблення вугілля, коксової шихти, вапняку, руд рідкісних, благородних, кольорових і чорних металів, калійних солей, баритових, флюоритових руд, азбестових мінералів, будівельних матеріалів. Дробарки ударної дії виготовляють одно- і двороторними, з колосниковими решітками і без них, із реверсивними і нереверсивними роторами. Основна відмінність молоткових і роторних дробарок полягає в кріпленні бил — у молоткових дробарок вони закріплені шарнірно, у роторних — жорстко.

В і д ц е н т р о в о-у д а р н і   д р о б а р к и  призначені для дрібного дроблення рудних і нерудних матеріалів будь-якої тривкості й міцності шляхом їхнього удару об нерухому масивну перешкоду. Належить до дробарок дрібного дроблення, які приймають матеріал вихідним розміром до 180 мм. Крупність готового продукту визначають характеристики матеріалу (міцність, тріщинність) і швидкість зіткнення шматків матеріалу (швидкість вильоту шматків із прискорювача).

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  2. Kanda Y., Kotake N. Chapter 12: Comminution Energy and Evaluation in Fine Grinding // Particle Breakage. Amsterdam : Elsevier, 2007. P. 529–551.
  3. Дробарка // Шмиг Р. А., Боярчук В. М., Добрянський І. М. та ін. Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури. Львів : [б. в.], 2011. С. 86.
  4. Білецький В. С., Олійник Т. А., Смирнов В. О. та ін. Основи техніки та технології збагачення корисних копалин. Київ : Ліра-К, 2020. 634 с.
  5. Сокур М. І., Білецький В. С., Ведмідь І. А. та ін. Рудопідготовка: дроблення, подрібнення, грохочення. Кременчук : ПП Щербатих О. В., 2020. 494 с.

Автори ВУЕ

В. С. Білецький
М. І. Сокур


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Сокур М. І. Дробарка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Дробарка (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶