Баритові руди

Бари́тові ру́ди — природні мінеральні утворення, що містять барит у концентраціях, за яких технічно можливе й економічно доцільне його вилучення та використання.

Класифікація

Баритові руди поділяють за мінеральним складом і за умовами утворення.

За мінеральним складом

За мінеральним складом розрізняють власне баритові і комплексні.

Власне баритові руди (встановлені світові запаси на початку 21 ст. — близько 300 млн т) — руди, в яких барит єдиний або найголовніший корисний компонент. Виокремлюють істотно баритові (або монобаритові), кальцит-баритові, кварц-баритові та ін. Іноді містять частку вітериту до кількадесятьох відсотків. Домішками також можуть бути оксиди заліза, сульфіди свинцю, цинку, міді; золото. Якщо концентрація домішок значна, їх можна добувати у процесі комплексної переробки руд. Комплексні баритові руди — руди, у яких барит поєднується із іншими природними мінералами. Виокремлюють барито-флюоритові, барито-колчеданні, барито-поліметалічні, барито-целестинові тощо.

За умовами утворення

Виділяють баритові руди гідротермальні, метасоматичні, утворені шляхом вивітрювання (елювіальні і делювіальні розсипи) та стратиформні (див. Стратифікація).

Переробка

Технологічна схема переробки баритових руд передбачає дві-три стадії дроблення, відсаджування, концентрацію на столах і флотацію.

Поширення

Серед найважливіших родовищ — скупчення великих кристалів бариту у графствах Камберленд, Корнуолл, Вестморленд, Нортумберленд (Англія, Велика Британія), із антимонітом поблизу м. Бая-Спріє (жудець Марамуреш, Румунія), у вигляді конкрецій у мергелях — у г. Падерно поблизу м. Болоньї (Італія), масивні поклади у шт. Каліфорнія, Джорджія, Теннессі, Міссурі, Арканзас (США), у вигляді «троянд пустелі» поблизу м. Нормана (шт. Оклахома, США) та в окрузі Салін (шт. Канзас, США). У Росії розробляються декілька родовищ баритовмісних руд: Кварцитова Сопка (Кемеровська область), Молодіжне (Челябінська область) і Толчеїнське (Республіка Хакасія).

В Україні поклади баритових руд розвідані на Біганському родовищі (Закарпатська область). Верхня товща покладів містить власне баритові руди, а нижня — комплексні руди. Барит в Україні також трапляється у гідротермальних родовищах Закарпаття, у Нагольному кряжі та ін. місцях Донбасу, а також на Прикарпатті.

2000 в м. Брюсселі країнами, що володіють баритовими ресурсами, копальнями або потужностями для збагачення бариту, заснована Міжнародна баритова асоціація. Станом на 2020 її членами є компанії з понад 25 країн, зокрема Бразилії, Болгарії, Китаю, Німеччини, Індії, Мексики, Марокко, Нідерландів, Іспанії, Туреччини, Об'єднаних Арабських Еміратів, Великої Британії, США, Швейцарії.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Гурський Д. С. Неметалічні корисні копалини // Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006. Т. 2. 551 с.


Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Баритові руди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баритові руди (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶