Шихта

Ши́хта — суміш вихідних матеріалів (руди, шлаку, коксу, вугілля тощо), що їх переробляють під час різних технологічних процесів, у заданому кількісному співвідношенні.

Загальні відомості

Розрахунок складників і компонування шихти проводять у процесі шихтування — змішування окремих компонентів у чітко регламентованій пропорції з метою одержання суміші (шихти) заданої якості. За зміни якості окремих компонентів їх частинна частка може змінюватися, але визначальний показник не повинен перевищувати допустимих меж.

Характеристика

Вугільна шихта для коксування

Шихта для коксування — суміш вугілля різних марок (Г, Ж, К, ПС) у співвідношеннях, які забезпечують можливість одержання кондиційного коксу. У процесі складання шихти враховують специфічні властивості вугілля окремих технологічних марок:

  • для вугілля марки Г (газове) характерна невелика товщина пластичного шару, високий вихід летких речовин і підвищена усадка. Кокс із газового вугілля має високу реакційну здатність, його наявність у шихті підсилює усадку спеченого коксу (так званого «коксового пирога») і полегшує його видачу з печі та збільшує вихід газу й хімічних продуктів коксування;
  • вугілля марки Ж (жирне) є головним компонентом шихти, оскільки забезпечує добру спікливість і додає коксу міцності. Однак при його підвищеному вмісті кокс виходить тріщинуватий і дрібногрудковий. Жирне вугілля сприяє підвищеному виходу смоли, бензолу і газу;
  • вугілля марки К (коксівне) надає коксу необхідну механічну міцність і однорідність за крупністю грудок;
  • вугілля марки ПС (піснувате спікливе) знижує усадку, що спричиняє зменшення тріщинуватості, виходу газу й хімічних продуктів та підвищення крупності та стираності коксу.

У процесі підготовки шихти до коксування вугілля збагачують з метою зниження зольності до 5–7 %, а потім дроблять і розсівають для одержання однорідної суміші крупністю 90–95 % класу 3 мм.

Дотичне поняття — бінарна суміш вугілля — суміш двох марок вугілля, що збагачуються разом у кількісному співвідношенні, прийнятному за умовами ефективного використання цієї суміші у складі коксової шихти.

Металургійна шихта

Металургійна або агломераційна шихта — суміш руди, коксу, флюсів для виплавки металу. У чорній металургії шихта складається з таких основних компонентів: залізорудний концентрат — 40–50 %, вапняк 12–20 %; повернення (дрібний агломерат) 20–30 %, коксовий дріб’язок 4–6 %, волога 6–9 %. У деяких випадках у шихту додатково вводять колошниковий пил і окалину. Вапняк і коксовий дріб’язок до змішування з іншими компонентами шихти подрібнюють до 3 мм. Крупність шихти, що спікається, дуже впливає на процес агломерації. Максимальний розмір частинок руди в шихті не повинен перевищувати 8–10 мм. Більш крупні класи руди спікати недоцільно, тому що її можна використовувати в доменному виробництві без грудкування. Для спікання тонкоподрібнених концентратів (75 %, класу 0,074 мм) у шихту рекомендують уводити 20–25 % руди крупністю 6–8 мм.

Шихту перед спіканням піддають ретельному перемішуванню, зволоженню та грудкуванню. Обкатування проводять в обертових барабанах, часто з додаванням вапна. Шихта в кольоровій металургії зазвичай не містить палива.

Вугільна шихта для брикетування

Послідовність приготування: дроблення, грохочення і висушування вугілля; підготовка зв’язувальних речовин; дозування компонентів; змішування компонентів зі зв’язувальним (у малаксері); нагрівання і охолодження перед пресуванням.

Використання

Найчастіше шихту використовують для підготовки вугілля до коксування та брикетування, а також у чорній та кольоровій металургії, у будівельній промисловості.

Література

  1. Чернега Д. Ф., Богушевський В. С., Готвянський Ю. Я. та ін. Основи металургійного виробництва металів і сплавів. Київ : Вища школа, 2006. 503 с.
  2. Саранчук В. І., Ільяшов М. О., Ошовський В. В. та ін. Основи хімії і фізики горючих копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2008. 640 с.
  3. Шихта // Шмиг Р. А., Боярчук В. М., Добрянський І. М. та ін. Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури. Львів : [б. в.], 2010. С. 214.
  4. Смирнов В. О., Сергєєв П. В., Білецький В. С. Технологія збагачення вугілля. Донецьк : Східний видавничий дім, 2011. 476 с.
  5. Мала гірнича енциклопедія : в 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2013. Т. 3. 644 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Шихта // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Шихта (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶