Било

Дерев’яне било

Би́ло (від бити) — музичний ударний інструмент із дерева, каменю або металу, який використовували для скликання людей на богослужіння.

Металеве било

Історична довідка

Історія виникнення бил сягає 4 ст. Спочатку вони були кам’яними та дерев’яними та слугували як дошки для подавання сигналів. Уперше на християнському Сході їхню появу зафіксовано в Палестині та Єгипті. Згодом ці інструменти поширилися в інші місцевості Візантійської імперії.

Била використовували замість дзвонів для сповіщення про початок богослужіння та скликання на молитву. За часів гонінь на християн гучні сигнали про початок богослужінь були неможливими, а металеві дзвони вважали «язичницькими» атрибутами. Перші дзвони з’явилися у Візантії лише 865 н. е.

У Греції било мало назву симантрон, симантеріон (грец. σήμαντρον, σημαντήριον, букв. — забиття, від σημαίνω — позначати, сигналізувати) чи ксилон (грец. ξύλον, букв. — палиця, дубина). У Румунії та Молдові поширені назви тоаке, токонелеле (рум. toacă, toconelele).

Використовували інструмент також у Болгарії, Сербії, Македонії.

Віряни Сирійської православної церкви за давньою легендою вважають, що било винайшов сам Ной. Бог начебто наказав йому зробити дзвін із самшиту (який не гниє), а також молоток з того самого дерева та бити у цей інструмент тричі на день: уранці (скликати робітників до ковчега), у полудень (сповіщення про обід), увечері (завершення робіт, сигнал до відпочинку).

Для била писали твори сучасні композитори: Я. Ксенакіс, Дж. Вуд (нар. 1953; Велика Британія), М. Гордон (нар. 1956; США) та інші.

Характеристика

Било — це металева або дерев’яна пластина. Її підвішували на кріпленнях, звук видобували ударами по ній палицею або молотка. Металеві била називали також клепалами (від клепати — бити по металу).

Била мають різний вигляд, від чого залежить і характер гри. Це може бути:

• довга дерев’яна дошка, по якій б’ють киянкою (молотком);

• колода, підвішена на ланцюгах (по ній ударяють двома киянками);

• металева пластина, по який б’ють металевим або дерев’яним молотком.

Дерев’яне било виготовляли з довгого, добре виструганого шматка дерева, найчастіше із серцевини клена або бука. Воно було 3–4 м завдовжки, до 50 см завширшки та близько 25 см завтовшки.

Била мали різні розміри. Спочатку вдаряли по невеликих дерев’яних, згодом — по дерев’яних більшого розміру і, насамкінець, по металевих.

Било в Україні

В Україні била використовували лише у випадках, коли парафія або монастир не могли придбати дзвін для храму.

Українські козаки замість бил часто застосовували казани, підвішені на стовпах. На місці зібрання гайдамаків у «Холодному Яру», де висів один із таких казанів-бил («Склик»), встановлено пам’ятний знак.

Література

  1. Price P. Bells and Man. Oxford : Oxford University Press, 1983. 288 p.
  2. Anoyanakis F. Greek Popular Musical Instruments / Trans. from the greek. 2nd ed. Athens : Melissa Publishing House, 1991. 414 p.
  3. Юцевич Ю. Є. Музика. Словник-довідник. Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2003. С. 27.

Автор ВУЕ

М. О. Мороз


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мороз М. О. Било // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Било (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.17.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶