Блок (будівництво)

Блок — будівельний виріб заводського виготовлення із природного або штучного каменю у формі паралелепіпеда зі співмірними трьома розмірами.

Є продукцією будівельної індустрії.

Типи залізобетонних об’ємних блоків: а – блок-кімната; б – чотиристінний об’ємний блок; в – блок, що монтується з панелей; г – блок без стелі («склянка»); д – блок без підлоги («ковпак»); е – блок без зовнішньої стіни

Блоки виготовляють суцільними (масивними) або порожнистими. Розрізняють дрібні блоки, призначені для мурування стін, і великі, призначені для монтажу за допомогою підйомних механізмів.

Використовують переважно для спорудження житлових будівель і виробничих споруд.

Блок великий — великорозмірний виріб, який застосовують для влаштування стрічкових і стовпчастих фундаментів і зведення стін будівель і споруд. Великі стінові блоки виготовляють чотирьох основних типів (простінкові, перемичкові, підвіконні, поясні) із важкого, ніздрюватого і легкого бетону, цегли (суцільної і порожнистої), порожнистих керамічних каменів, пиляного вапняку, туфу тощо. Блоки великі можуть бути суцільними і порожнистими, одношаровими і багатошаровими. Розміри їх залежать від властивостей матеріалів і вантажопідйомності підйомних механізмів. При виготовленні або після монтажу великі стінові блоки зовні облицьовують цеглою і керамічною плиткою, тинькують, фарбують, зсередини — тинькують. Підвищену заводську готовність мають великі стінові блоки, які постачають із двобічним опорядженням.

Блок об’ємний — просторова конструкція, що є частиною будівлі (санітарний блок, блок-кімната, блок-квартира) або одноповерховий будинок. Застосовують у цивільному і промисловому будівництві. Розрізняють повністю замкнені блоки об’ємні й такі, що виготовляють без однієї чи двох граней: типу склянки (з верхньою накладною плитою перекриття), типу ковпака (з нижньою збірною плитою перекриття) або з приставною зовнішньою стіновою панеллю. Виготовляють монолітними або збірними із важкого і легкого бетону, алюмінію або синтетичних матеріалів. Можуть бути тримальними і самотримальними. Тримальні розраховані на навантаження від власної ваги й усіх розташованих вище блоків (поверхів), виготовляють здебільшого із залізобетону; вони можуть спиратися один на одного на всьому периметрі стін, з двох протилежних боків або в кутах. Застосовують також у блочних і панельних будинках. Самотримальні блоки об’ємні сприймають навантаження тільки від власної ваги і корисне навантаження. Їх встановлюють на залізобетонний чи металевий каркас. Блоки об’ємні виготовляють на домобудівних комбінатах з повною заводською готовністю, а замкнені блоки — з опорядженням внутрішніх поверхонь.

Похідним від блоку є блокування — розміщення двох і більше однотипних будівель, споруд щільно одна до одної зі збереженням їх просторової та конструктивної самостійності. Широко застосовують у житловому і промисловому будівництві з метою зменшення площі території, яку забудовують, протяжності інженерних, технологічних, транспортних комунікацій.

Література

  1. Дехтяр С. Блок // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 50–51.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Блок (будівництво) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Блок (будівництво) (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶