Мурування

Мурува́ння — багатозначний термін.

Види мурування: а – з каменю; б – з цегли; 1 – циклопічне; 2 – з великого неотесаного каміння; 3 – з тесаного каміння неправильної форми; 4 – з забутовкою; 5 – з тесаного каміння правильної форми; 6 – мішане з каменю і цегли; 7 – рядове; 8 – слов'янське; 9 – ґотичне; 10 – голландське
Види мурування з каменю, цегли, бетону, поширені в Римській імперії: 1 – мурування типу «opus incertum»; 2 – мурування типу «opus reticulatum»; 3 – мурування типу «opus testaceum»

1) Процес спорудження конструкцій з каменів, цеглин, бетонних блоків, що укладені на будівельному розчині в заданому проєктом порядку.


2) Сукупність робіт щодо зведення стін, склепінь та інших конструкцій з каменю або цегли.


3) Конструкція, утворена каменями або цеглинами, складеними у певному порядку і зазвичай скріпленими між собою будівельним розчином. Міцність конструкції та її монолітність забезпечуються перев'язкою мурування. З найдавніших часів відомі різні типи мурування з природного каменю:

  • циклопічне з необтесаних, але ретельно підігнаних один до одного великих каменів (кам’яних блоків), складених звичайно без будівельного розчину;
  • нерегулярне з каменів неправильної форми, складених на будівельному розчині;
  • мурування, в якому зовнішні поверхні утворюють обтесаними каменями, а внутрішня частина заповнена уламками каменів на будівельному розчині;
  • мурування регулярне з обтесаних каменів;
  • мурування змішане — з каменю та цегли.

У муруванні з обтесаних каменів використовують гладке (квадри) або рустоване опорядження (див. Руст) лицьових поверхонь.

Мурування з глиняної цегли, спершу сирцевої (необпаленої), пізніше — з обпаленої застосовувалося з найдавніших часів у Стародавніх Єгипті та Месопотамії. У будівництві Римської імперії застосовували комбіновані види мурування з каменю, обпаленої цегли й бетону, серед них найпоширенішими були: «opus incertum»; «opus reticulatum»; «opus testaceum»; «opus mixtum»; «opus isodos». У Візантійській імперії поширилося орнаментальне фасадне мурування з каменю й цегли. У середньовічному будівництві вироблено різні типи чи системи мурування з цегли; деякі з них застосовуються дотепер (ґотична, проста ренесансна, голландська, поперечикова).

У сучасному будівництві поширене суцільне мурування стін, товщина яких визначається довжиною цеглини: завтовшки 0,5; 1; 1,5; 2; 2,5 цеглини з однорядною (ланцюговою) та багаторядною системами перев’язки.

У спорудженні малоповерхових будинків застосовують полегшені (ефективні) системи мурування:

  • з утеплювачем або засипкою між зовнішніми поздовжніми стінами завтовшки в 0,5 цеглини;
  • з повітряним прошарком та утеплювачем всередині стіни;
  • з утепленням суцільного мурування теплоізоляційними плитами;
  • цегляно-бетонне мурування із заповненням з легкого бетону;
  • мурування з теплоізоляційними плитами, прикріпленими на внутрішню поверхню стіни.

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 123–124.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 286–287.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 117.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Мурування // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мурування (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶