Цоколь (архітектура, будівництво)

Цо́коль (від італ. zoccolo) — нижня надземна частина зовнішньої стіни мурованої будівлі чи споруди, яка спирається безпосередньо на фундамент.

Цокольний поверх головного корпусу Віденського університету

Цоколі в архітектурі й будівництві відомі з часів Греції Давньої і Риму Стародавнього. Їх мають не тільки будинки, а й пам’ятники, монументи, тріумфальні арки, колони тощо. Оскільки цоколь має витримувати значні механічні, температурні й вологісні впливи, його виконують із найміцніших і найстійкіших щодо впливів середовища будівельних матеріалів (каменю твердих порід), або облицьовують такими матеріалами.

Цоколь зазвичай виступає вперед за зовнішню поверхню фасаду. Його увінчують (див. Вінчання) невеликим карнизом. У великопанельному будівництві, поширеному з другої половини 20 ст., навпаки, фасадні стінові панелі нависають над цоколем, що відступає. Цоколь унизу починається з рівня вимощення на поверхні землі й доходить до рівня підлоги першого поверху будинку. У межах цоколя й верхньої частини фундаментів можна облаштувати цокольний поверх, підлога якого заглиблена в землю не більше, ніж на половину висоти розташованого в ньому приміщення, яке має бути заввишки не менше 1,8 м. Цокольний поверх повинен мати вікна і вхід безпосередньо знадвору.

Цоколь використовують для розміщення закладів торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, допоміжних приміщень тощо. Щоб підкреслити міцність і надійність цоколя, його фасадну поверхню виконують у вигляді масивного мурування з рустуванням, грубою фактурою, темним кольором пофарбування тощо.

Література

  1. Дехтяр С. Цоколь // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 304.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 453.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 66.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Цоколь (архітектура, будівництво) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Цоколь (архітектура, будівництво) (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶