Пам'ятник

Па́м'ятник — скульптурний або архітектурний твір, встановлений для увічнення пам’яті про видатну людину чи історичну подію.

Пам’ятник князю Володимиру Святославичу в м. Києві
Пам’ятник Б-З. Хмельницькому в м. Києві

Пам’ятники є одним із важливих атрибутів цивілізації. Для кожної людської спільноти (місцевої громади, конфесії, етносу, нації) її пам’ятники є засобами фіксації історичної пам’яті та збереження ідентичності.

Історична довідка

Звичай установлювати пам’ятники на честь правителів виник у Стародавніх Єгипті, Месопотамії, Персії (статуї фараонів у храмових комплексах). У Стародавніх Греції та Римі відомі пам’ятники видатним людям у вигляді бюстів (погрудь), повнофігурних композицій, кінних статуй. Встановлення пам’ятників набуло значного розвитку в Італії доби Відродження і звідти поширилося на інші країни ЄвропиФранцію, Англію, німецькі землі, Польщу.

В Україні до кінця 18 ст. меморіальну функцію забезпечували пам’ятні храми й каплиці; пам’ятники з’явилися на початку 19 ст. (див. пам’ятник Слави в Полтаві). Суспільно важливі пам’ятники архітектори й скульптори вирішували як витвори монументального мистецтва, що формують архітектурне середовище: пам’ятники А.-Е. Рішельє в м. Одесі (1823-1828), князю Володимиру Святославичу (1853) та Б.-З. Хмельницькому (1888) у м. Києві, Т. Шевченку в м. Харкові (1935) та інші. У 20 ст. на всій території СРСР найпоширенішими стали пам’ятники В. Леніну та Й. Сталіну (тепер на території України їх демонтовано). У 21 ст. стали популярними позбавлені пафосу невеликі за габаритами так звані контактні пам’ятники, які органічно вписано в архітектурне середовище (пам’ятник архітектору В. Городецькому в Пасажі у м. Києві).

Характеристика

Для створення пам’ятників використовують довговічні матеріали й відповідні технології їх оброблення — камінь (граніт, базальт, пісковик, вапняк, мармур, туф тощо), метали (мідь, бронзу, чавун, сталь, алюміній), бетон, залізобетон. Пам’ятники розміщують у публічному просторі — на вулицях, площах, у скверах, парках, перед репрезентативними спорудами. За композиційною роллю вони є архітектурно-пластичними акцентами й іноді — домінантами.

Пам’ятник, установлений безпосередньо на місці поховання людини, називають надгробком. Великі за розмірами пам’ятники на честь видатних осіб і визначних подій історичного масштабу називають монументами. Великі архітектурно-скульптурні композиції, присвячені подіям великої соціальної значущості називають меморіалом або меморіальним комплексом (див. Меморіальні споруди).

В Україні відповідно до законодавства пам’ятники в публічному просторі встановлюють за рішенням органів місцевого самоврядуванння. Установлення пам’ятників на приватних територіях відбувається за рішенням власника земельної ділянки.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 206–207.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 283–284; 313.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Пам'ятник // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Пам'ятник (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶