Домінанта (архітектура)

Доміна́нта (від лат. dominans — панівний) — архітектурний об’єкт, що сприймається як головний.

Домінанта. Василіянський монастир у м. Бучачі
Спасо-Преображенський собор у м. Сумах
Замок і Миколаївський собор у м. Кременці
Михайлівська церква у с. Воронежі,
Сумська область
Дзвіниця Успенського собору
Києво-Печерської лаври

Характеристика

Термін вживають щодо окремих будівель, споруд, які є панівними і підпорядковують собі інші частини комплексу, ансамблю, міської чи сільської забудови, антропогенного ландшафту, до складу яких ці домінанти належать.

Домінантами є найбільш соціально й функціонально значущі споруди (здебільшого оборонні, сакральні, адміністративні, репрезентативні, меморіальні), які з огляду на це створюють естетично найвиразнішими. Такими з найдавніших часів і дотепер є: монастирі й собори з високими дзвіницями; увінчані баштами й вежами замки, палаци, інші резиденції правителів держав, регіонів, населених пунктів; місця перебування органів влади. Такі домінанти виконують важливу символічну функцію: донжон феодального замку унаочнює владу феодала над певною територією (замок у Невицькому); вежа міської ратуші символізує самоврядування (ратуша в Бучачі, ратуша у Львові, ратуша в Чернівцях); монастирська чи соборна дзвіниця засвідчує конфесійну належність мешканців певної території (Василіянський монастир у Бучачі, Спасо-Преображенський собор у Сумах). Домінантне значення відповідних будівель і споруд підкреслюється їхнім розташуванням у просторі та геометричними характеристиками форми: їх зводять високими й ставлять на найвищих позначках рельєфу. Завдяки цьому їх добре видно звідусіль, вони формують панорами й силуети забудови (дзвіниця Успенського собору Києво-Печерської лаври) і навіть стають символами міст і країн (Ейфелева вежа — символ м. Парижа і Франції).

Домінанти мають важливе інформаційне значення, допомагаючи людині орієнтуватись у просторі. Виявлення домінант є одним із засобів архітектурної композиції, що сприяє цілісності й художній завершеності ансамблю споруд. Домінанта може стояти як на пагорбі чи височині (Кременецький замок), так і в долині (Миколаївський собор у Кременці, Михайлівська церква у Воронежі). В одному ансамблі може бути декілька домінант, підпорядкованих одна одній (Києво-Печерська лавра). Одна домінанта може одночасно входити у композицію кількох ансамблів, як от дзвіниця Успенського собору Києво-Печерської лаври є домінантою: Соборної площі; комплексу Верхньої лаври; всієї Києво-Печерської лаври; історичного центру м. Києва.

Додатково

У другій половині 20 ст. уявлення про соціальну й композиційну значущість домінант в архітектурі змінилося внаслідок масового спорудження в багатьох країнах світу хмарочосів як звичайних житлових і офісних будівель. Їхня хаотична поява у м. Києві призвела до деградації історично сформованого архітектурного середовища, що викликало протести громадськості.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 86–87.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 149.
  3. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. Київ : Вища школа, 2008. С. 73.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Домінанта (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Домінанта (архітектура) (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶