Ратуша в Бучачі

Ра́туша в Бу́чачіпам’ятка архітектури національного значення, Чортківський район, Тернопільська область, Україна.

Ратуша в Бучачі. Фото 1927
План
Ратуша
Горішній ярус та вінчання вежі

Історична довідка

Мурована з місцевого вапняку споруда зведена 1750–1751 як фундація старости канівського М. В. Потоцького (1707/1708–1782; тепер Україна) за проектом архітектора Б. Меретина. Скульптурне оздоблення виконав львівський скульптор І. Г. Пінзель. Потерпіла від пожеж 1811 (втрачено вінчання вежі) і 1865 (втрачено частину скульптурного декору). Реставрацію виконано 1913–1914. 1920 передано в оренду підприємцям для суто комерційного використання. У радянську добу декор інтер'єру втрачено. 1982–1992 тут містилися краєзнавчий музей і художня школа. Реставраційні роботи виконували 1986–1989, 2007–2008, 2015–2018. Відтворено вінчання вежі.

Характеристика

Споруда стоїть у долині р. Стрипи (лівий доплив р. Дністра) між пагорбами посеред ринкової площі, відзначаючи історичний центр міста. Завдяки вежі є архітектурною домінантою.

Це квадратна у плані, двоповерхова на підвалі споруда, увінчана чотиригранною двоярусною вежею 35 м заввишки, яку вивершує двоярусний декоративний верх у стилі бароко 11 м заввишки. Вежа з крученими сходами всередині неї влаштована в центрі корпусу. Він капітальними стінами поділений на 11 приміщень, кожне з яких перекрито склепінням. Розпланування обох поверхів ідентичне. На першому містилися крамниці, на другому — магістрат. Фасади мають характерний для пізнього бароко архітектурний декор з пілястрами композитного ордера. Провідним засобом художньої виразності є пишна горельєфна (див. Горельєф) орнаментика, статуї (збереглося 7 з первісних 12) та вази. Фронтон головного фасаду має складну форму й асиметричний картуш з гербом М. В. Потоцького в центрі. Капітелі пілястр є оригінальною авторською інтерпретацією класичних форм композитного ордера із застосуванням мотивів аканта, черепашок і маскаронів. Мистецькими акцентами споруди були вирізьблені з вапняку експресивні алегоричні скульптурні композиції з біблійними й античними персонажами. Вони прикрашали парапет і фронтон двоповерхового об’єму, балкон та горішній карниз вежі.

Значення

Ратуша в Бучачі є визначною пам’яткою цивільної архітектури барокової стилістики у західному регіоні України.

Література

  1. Логвин Г. Архітектура і скульптура ратуші в Бучачі // Питання історії архітектури і будівельної техніки України. Київ : Держбудвидав УРСР, 1959. С. 159–176.
  2. Пламеницька О. Будинок ратуші // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 232–233.
  3. Вуйцик В. Нові штрихи до творчої біографії Бернарда Меретина // Записки Наукового товариства імені Шевченка. Т. CCXLI. Праці Комісії архітектури та містобудування. Львів, 2001. С. 517–523.
  4. Возницький Б. Микола Потоцький староста Канівський та його митці архітектор Бернард Меретин і сницар Георгій Пінзель. Львів : Центр Європи, 2005. 160 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ратуша в Бучачі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ратуша в Бучачі (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶