Капітель (архітектура)

Єгипетська капітель в експозиції Віденського художньо-історичного музею
Капітель егейського ордера в Кносському палаці
Капітель грецького доричного ордера з первісною (5 ст. до н. е.) поліхромією
Візантійська кубічна капітель на фасаді собору Сан Марко у Венеції

Капіте́ль — (лат. capitellum — голівка) — архітектурна деталь, верхня частина опориколони або пілястри, на яку безпосередньо спирається балка архітрава чи п’ята арки. Невід’ємний складник ордера архітектурного, призначений для сприйняття навантаження згори та передачі його на опору. За формою наближена до обернених зрізаних конуса або піраміди.

Історична довідка

Капітель виготовляли, як правило, з того ж матеріалу, що колону і пілястру: дерева, каменю (мармур, вапняк, пісковик, граніт), іноді — з кераміки, відливали з металу.

Уперше примітивні капітелі з’явилися в спорудах мегалітичної архітектури Європи. Декорування капітелей відоме з найдавніших часів і пов’язане з характером архітектури певних країн, історичних епох, стилів. В архітектурі Стародавнього Єгипту застосовували капітелі, що відтворювали рослинні форми: пальмоподібні, лотосоподібні та папірусоподібні двох видів — із закритим або відкритим бутоном папірусу. У плані бували круглі, гранчасті або складені зі джгутів. Поширеними були й антропоморфні (гаторичні) капітелі з зображенням з чотирьох боків голови богині Гатор. В ахеменідській (див. Ахеменіди) Персії у 5 ст. до н. е. капітелі персидського ордера вирішували у вигляді протоми — парного симетричного скульптурного зображення передньої частини бика, лева, коня. В егейському ордері в палацах 3-2 тис. до н. е. на о. Крит (див. Кносський палац) дерев’яна капітель мала ехін і абак. Вона стала прототипом капітелі доричного ордера в Давній Греції. В античних архітектурних ордерах капітель набула художньо завершеної форми і стала одним із основних відмітних елементів стилю. Архітектурні форми грецьких і римських ордерів доричного, іонічного, коринфського, тосканського й композитного розрізняються, перш за все, пластичним вирішенням капітелей. У романській та візантійській архітектурі, а також в архітектурі країн, що тяжіли до Візантії (Давня Русь, Болгарія, Грузія, Вірменія), сформувалося два основні типи капітелей у вигляді оберненої чотиригранної зрізаної піраміди або куба (собор Сан-Марко у Венеції) і у вигляді двох обернених зрізаних пірамід, поставлених одна на одну. Давньоруські мармурові капітелі збереглися в Софійському соборі у Києві. З розвитком регіональних архітектурних стилів форми капітелей ускладнювалися, їх декорували плетивом, рослинним і геометричним орнаментом, зооморфними та антропоморфними зображеннями. У архітектурі готики капітелі втратили конструктивну роль, перетворившись на горизонтальні смуги рослинного орнаменту. Капітелі античних грецьких і римських ордерів активно застосовували архітектори 15–19 ст., які працювали в стилях ренесанс, бароко, класицизм.

Характеристика

Тепер капітеллю у будівництві й архітектурі називають деталь збірного, монолітного, збірно-монолітного залізобетонного каркаса, яка виступає з опори назовні в горішній її частині й призначена для спирання на неї балки або плити перекриття. Капітелі розподіляють навантаження, знижують ризик руйнування внаслідок продавлювання плити і скорочують розмір прогону.

Література

  1. Тищенко. О., Вечерський В. Капітель // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 116–117.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 194–196.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 44.

Галерея

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Капітель (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Капітель (архітектура) (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶