Ордер коринфський

Ордер коринфський (капітель колони і антаблемент) храму Адріана в Римі. Рисунок архітектора А. Палладіо

О́рдер кори́нфський — наймолодший із трьох основних ордерів архітектурних у Давній Греції, найбільш пишний і декоративний серед них. Назва походить від полісу Коринф (тепер м. Коринф, периферія Пелопоннес, Греція).

Сформувався на основі ордера іонічного. Відрізняється від нього більшою стрункістю і формою капітелі — чотирибічною, у вигляді оберненого дзвона чи корзини, вкритих криволінійним у плані абаком. По кутах капітелі — великі волюти, посередині кожного боку — по дві малі волюти й розетка (квітка). Знизу на дві третини висоти капітелі декорована двома рядами стилізованих акантових листків (див. Акант).

Вперше ордер коринфський з’явився в 2-й пол. 5 ст. до н. е. (храм Аполлон (бог) у м. Бассах, Греція). Найдосконалішою коринфською капітеллю в Греції вважається капітель пам’ятника Лисикрата в м. Афінах (334 до н. е.). Остаточно сформувався в Стародавньому Римі (храм Фортуни у Пренесте, 1 ст. до н. е., тепер м. Палестрина, обл. Лаціо, Італія). Порівняно з грецькими змінився антаблемент: архітрав міг складатися з двох або трьох горизонтальних смуг (фасцій), фриз прикрашався рельєфом. Стовбур (фуст) колони міг бути як гладеньким, так і з канелюрами.

Був популярним у репрезентативних будівлях і спорудах ренесансу, бароко, класицизму, історизму.

В Україні ордер коринфський застосований у класицистичних і неокласицистичних будівлях 19 — серед. 20 ст. (Палац Оссолінських у м. Львові, 1827; палац Потоцького в м. Одесі, 1805–1810; Верховної Ради України будинок у Києві, 1936–1939).

Література

  1. Вечерський В. Ордер корінфський // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 199-200.
  2. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Вид-во Інституту проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 229.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Вид-во Інституту проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 54.
  4. Михаловский И. Теория классических архитектурных форм. Москва : Архитектура-с, 2006.
  5. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Вид-во Львівської політехніки, 2019. С. 48.


Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ордер коринфський // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ордер коринфський (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶