Канелюри

Канелюри колони коринфського ордеру

Канелю́ри (фр. cannelure — паз, жолоб, від давньоітал. cannelato — жолобчастий, з лат. canna — тростина, очерет) — неглибокі вертикальні жолобки на поверхні фуста (стовбура) колони, напівколони, пілястри, а також горизонтальні жолобки на базі колони іонічного ордера.

Канелюри як елемент декорування колон відомі в Стародавньому Єгипті кінця 3 — початку 2 тисячоліття до н. е. (8–16 канелюр на колону) та Давній Персії 5 ст. до н. е. Такі колони називають канелюрованими. Вони отримали розвиток у Давній Греції, згодом — у Стародавньому Римі.

Канелюри характерні для колон чотирьох із п’яти архітектурних ордерів (окрім тосканського ордера). Застосовували паралельні канелюри, які прилягали одна до одної або безпосередньо, утворюючи кут у горизонтальному перерізі (доричний ордер), або через проміжну вертикальну смужку, так звану доріжку (іонічний ордер, коринфський ордер, композитний ордер). У доричному ордері колона зазвичай мала до 20 неглибоких канелюр, у решти ордерів — 24 значно глибші канелюри, що давало світлотіньовий ефект, при якому колони виглядали стрункими й витонченими. Канелюри характерні для витворів тих архітектурних стилів, які орієнтувалися на античну (див. Античність) класику (ренесанс, бароко, класицизм, неокласицизм). У них канелюри могли бути виконані не по всій висоті колони (напівколони, пілястри), а тільки на її частині, і до певної висоти заповнені скульптурним декором.

Література

  1. Тищенко О. Канелюра // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 115.
  2. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 45.

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Канелюри // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Канелюри (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶