Ордер архітектурний

Колони єгипетського ордера: з капітеллю у вигляді розкритої квітки папірусу; лотосовидна пучкова; гаторична
Папірусовидна пучкова колона єгипетського ордера з капітеллю у вигляді пучка бутонів папіруса

О́рдер архітекту́рний (нім. order, фр. ordre, від лат. ordo — ряд, порядок) — композиційно осмислена й канонізована система тримальних (колона з капітеллю, базою, п’єдесталом) і підтримуваних (антаблемент з архітравом, фризом і карнизом) елементів стійково-балкової конструкційної системи; точно визначений порядок розташування архітектурних елементів та їхнього художнього і декоративного вирішення. Одне з основних понять в історії архітектури та в теорії класичних архітектурних форм.

Ордер заснований на модульному співвідношенні розмірів і гармонійно пов’язує усі складові частини і елементи будівель / споруд: зміна однієї з них неминуче тягне відповідні зміни усіх інших.

Історична довідка

Перша в історії світової архітектури цілісна ордерна система сформувалася в архітектурі Стародавнього Єгипту. Для неї характерні різноманітні форми масивних, тісно поставлених підпор й одноманітні антаблементи: підпори у вигляді чотири- чи восьмигранних пілонів або колон з канелюрами й редукованими капітелями (у вигляді абака без ехіна). Такі колони є прототипом грецького ордера доричного. У Стародавньому Єгипті застосовувалися колони 3-х типів: папірусовидні, лотосовидні, пальмовидні. При цьому стовбури (фусти) колон були: круглі і з пучків (пучкові); прямі і звужені донизу. Відомі капітелі 3-х типів: розквітла квітка, закритий бутон, гаторична (з зображенням голови богині Гатор).

В ахеменідській Персії (див. Персія Давня) у 5 ст. до н. е. сформувався персидський ордер, для якого характерні стрункі пропорції колон, стовбури з канелюрами, розвинені високі бази й капітелі з протомами (парними зображеннями передньої частини бика або коня), конструктивна роль яких — підбалка при дуже широких інтерколумніях (співвідношення діаметра колони до інтерколумнія 1:5).

У палацах 3–2 тис. до н. е. на о. Кріт (див. Кносський палац) застосовувався егейський ордер, у якого дерев’яний стовбур колони розширювався вгору, спирався на конічну базу, мав капітель з ехіном і абаком та підтримував тричастинний антаблемент. Цей ордер вважається одним із джерел формування ордерів Греції Давньої.

Грецькі ордери походять від дерев’яно-сирцевих споруд, які були прототипами ранніх храмів і палаців. Формування ордерної системи припадає на початок 6 ст. до н. е. (ордер доричний) і відбулося протягом 10–15 років, тобто за час діяльності одного покоління зодчих. Ордер іонічний сформувався у серед. 6 ст. до н. е. на території Іонії (південно-західне узбережжя півострова Мала Азія). Близько 420–410 до н. е. в Аркадії винайдено третій ордер — коринфський. У Стародавньому Римі до трьох грецьких ордерів додали ще два: найстародавніший — тосканський і сформований найпізніше (1 ст.) композитний, який поставив колони всіх ордерів на п’єдестали.

Ордерною називають архітектурну композицію будівлі чи споруди, яка заснована на класичному (грецькому чи римському) ордері. Широко використовувалась в усіх архітектурних напрямах і стилях, які базувалися на принципах античної архітектури (ренесанс, бароко, класицизм), а також у їх наступних інтерпретаціях (неокласицизм, постмодернізм). З епохи Відродження і до 20 ст. включно відомі спроби архітекторів винайти / створити новий ордер архітектурний, принципово відмінний від класичних, однак жодна з цих спроб не увінчалася успіхом (див. Ордер французький, Ордер фашистський).

Характеристика

Ордером архітектурним (або класичним ордером) називають, як правило, ордерні системи античної Греції (грецькі ордери) і античного Риму (римські ордери), які вплинули на розвиток світової, особливо європейської архітектури. Основними частинами ордера архітектурного є: основа (стереобат у грецьких ордерах, п’єдестал — у римських); опори (колони); підтримувана ними конструкція (антаблемент), яка є основою даху.

Залежно від пропорцій, характеру членування, деталей і художнього опрацювання архітектурної форми розрізняють декілька ордерів, що історично склалися у різні періоди часу, назви яких пов’язані з назвами племен і областей античності: грецькі — доричний, іонічний і коринфський; римські — тосканський, доричний, іонічний, коринфський і композитний. Грецькі ордери належать до категорії неповних, а римські — до категорії повних ордерів, оскільки в них колони мають п’єдестали. Ордери мають різні пропорції: наймасивнішим є доричний, найстрункішим — коринфський. За визначенням Вітрувія, античні греки вважали, що колона доричного ордеру є архітектурно-мистецьким втіленням чоловічої краси; іонічного — жіночої; коринфського — дівочої.

Література

  1. Тищенко О., Вечерський В. Ордер архітектурний // Архітектура: короткий словник-довідник / За заг. ред. А. П. Мардера. Київ : Будівельник, 1995. С. 196–198.
  2. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Видавництво Інституту проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 305.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 13–14; 25; 33; 35–37.
  4. Михаловский И. Теория классических архитектурных форм. Москва : Архитектура-С, 2006. 288 с.
  5. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2019. С. 40–41.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ордер архітектурний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ордер архітектурний (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶