Інтерколумній

Інтерколу́мній (лат. intercolumnium від inter — між та columna — колона) — проміжок між розташованими поряд колонами в колонаді.

Інтерколумній в колонаді доричного ордера Парфенона (м. Афіни. Греція)

Величина цього проміжку залежить від фізичних розмірів споруди та конструкції перекриття колонади — архітрава: у малих проміжках влаштовували кам’яний архітрав, у великих — дерев’яний. В ордерах архітектурних величина інтерколумнія, що вимірювалася в модулях, є такою ж важливою, як і величина та пропорції колони та антаблемента. Модулем був нижній діаметр колони — ембат.

Вітрувій у праці «Десять книг про архітектуру» засвідчив, що в архітектурі Давньої Греції та Стародавнього Риму розміри інтерколумніїв класифікували так:

  • пікностиль — 1,5 ембата;
  • систиль — 2 ембати;
  • євстиль — 2,25 ембата;
  • діастиль — 3 ембата;
  • ареостиль — 4 і більше ембатів.

Вітрувій вважав євстиль мистецьки найдосконалішим розміром інтерколумнія. Ареостиль потребував дерев’яного архітрава. В архітектурі Стародавнього Єгипту інтерколумній міг дорівнювати 1 ембату й навіть бути меншим. Це створювало похмуре враження в тісно заставлених колонами гіпостильних залах (див. Гіпостиль). В архітектурі ахеменідської Персії (див. Персія Давня) інтерколумній дорівнював 5 і більше ембатів (за рахунок цього створювали просторі й урочисті інтер'єри в ападанах).

Література

  1. Вечерський В. Інтерколумній // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ: Будівельник, 1995. С. 109.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 183.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 34.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Інтерколумній // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Інтерколумній (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶