Антаблемент

Антаблеме́нт ( фр. entablement, від лат. tabula — дошка) — верхня частина класичного архітектурного ордера , фасадна частина балкового перекриття, яке спирається на опори: колони, півколони або пілястри.

Складається з архітрава — балки, що безпосередньо перекриває прогін між опорами, на якому лежить фриз (стіна, яка зовні закриває балки перекриття) і несе завершальну частину — карниз, який захищає колонаду чи стіну від дощу і служить переходом до конструкцій даху. В архітектурі Давньої Греції антаблемент виконував переважно конструктивну роль (антаблемент Парфенона в Афінах); в архітектурі античного Риму його почали використовувати з декоративною метою для членування по вертикалі фасадів великих будівель. У європейській архітектурі ренесансу і бароко застосовували у перекриттях прогонів і у завершенні стін (ансамбль собору Святого Петра в Римі).

Розрізняють антаблемент повний, неповний і розкріпований.

Повний антаблемент має три канонічні структурні частини: архітрав, фриз, карниз. Властивий грецьким архітектурним ордерам (доричному, аттичному варіанту іонічного, коринфському), а також римським ордерам (доричному, іонічному, коринфському і композитному).

Неповний антаблемент первісно характерний для малоазійського варіанта іонічного ордера , а також тосканського ордера, у яких відсутній фриз. В архітектурі ренесансу, зокрема й в Україні, іноді зустрічається неповний антаблемент римо-доричного ордера, в якому є фриз, але відсутній архітрав (Успенська церква у Львові).

Антаблемент розкріпований увінчує або членує фасад будівлі й спирається на півколони або пілястри, яким відповідають невеликі виступи архітрава, фриза і карниза. Вперше зустрічається у римських тріумфальних арках, пізніше — у будівлях стилю ренесансу і бароко по всій Європі (собор Святого Юра у Львові).

В Україні антаблемент повний, неповний, розкріпований широко застосовуються у репрезентативних мурованих будівлях 16–20 ст. стилів ренесансу, бароко, рококо, класицизму і еклектики (історизму).

Галерея

Література

  1. Антаблемент // Мистецтво України: Енциклопедія у 5 т. Київ : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1995. Т.1. С. 64;
  2. Вечерський В. В. Антаблемент; Антаблемент неповний; Антаблемент повний; Антаблемент розкріпований // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 19-20.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Антаблемент // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антаблемент (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶