Ордер іонічний

Малоазійський варіант ордера іонічного. Храм Артеміди в Ефесі

О́рдер іоні́чний — один із трьох основних ордерів архітектурних у Греції Давній.

Відомий у двох варіантах — малоазійському й аттичному.

Малоазійський сформувався в серед. 6 ст. до н. е. в Іонії (див. Іонійці) — регіоні південно-західного узбережжя півострова Мала Азія під впливом архітектури Передньої Азії.

Аттичний походить від малоазійського, який занесено у Грецію (історичний регіон Аттика) з Малої Азії близько 525 до н. е., де розвивався у трансформованому вигляді.

Малоазійський варіант мав розвинену, високу базу колони зі скульптурним декором і тричастинний антаблемент.

Аттичний варіант мав невисоку базу колони та двочастинний антаблемент, без фризу.

Ордер іонічний вирізняється стрункішими пропорціями порівняно з доричним, проміжки між колонами (інтерколумнії) значно більші і наближаються до гранично допустимого для кам’яної балки прогону. Модулем слугує нижній радіус колони. Колона має базу з прямокутної плити (плінта) і двох або декількох валів, розділених скоціями. Стовбур колони (фуст) з невеликим ентазисом має 24 канелюри, розділені доріжками. Їхні заглиблення угорі закінчуються заокругленнями. Капітель складається з прикрашеного іоніками ехіна і тонкого абака, між якими розміщений додатковий елемент у вигляді спіралеподібних волют з балюстрами по боках. Архітрав розділений на три горизонтальні смуги (фасції), які нависають одна над іншою. Фриз гладкий або покритий рельєфом.

У колонних галереях, влаштованих навколо прямокутних у плані споруд, проблема наріжної капітелі вирішувалася так: у наріжній колоні на наріжному куті волюта розверталася під кутом 1350 до площин фасадів.

В аттичному варіанті ордера іноді замість колон установлювали каріатиди (храм Ерехтейон на Афінському акрополі, 421–407 до н. е.).

Класичні приклади ордера: у малоазійському варіанті — Мавзолей у Галікарнасі (353 до н. е.); в аттичному — Храм Ніки Аптерос на акрополі в Афінах (421 до н. е.).

У архітектурі Стародавнього Риму розвивались обидва варіанти ордера іонічного й створено новий варіант капітелі з волютами, розміщеними по діагоналях, усі чотири сторони якої ідентичні. Приклад римського ордера іонічного — храм Фортуни Віліріс у м. Римі (42–38 до н. е.).

Ордер іонічний в архітектурі України застосовано у палаці Кирила Розумовського в Батурині (1799–1803), палаці садиби Галаганів у с. Сокиринцях (1824–1831), Ольгинській гімназії у м. Києві (1914–1927).

Література

  1. Вечерський В. Ордер іонічний // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 199.
  2. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 184.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 36.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 46.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ордер іонічний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ордер іонічний (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶