Мавзолей у Галікарнасі

Мавзоле́й у Галікарна́сі (грец. Μαυσωλεῖον τῆς Ἁλικαρνασσοῦ) — архітектурно-археологічна пам’ятка, одне із семи чудес світу, тепер у м. Бодрумі, провінція Мугли, Туреччина.

Мавзолей у Галікарнасі.
Графічна реконструкція головного фасаду
Мавзолей у Галікарнасі.
Графічна реконструкція загального вигляду.

Археологічні залишки пам’ятки містяться на відкритій пониженій земельній ділянці серед житлової малоповерхової забудови. На ділянці є будівля, в якій розміщено музейну експозицію.

Історична довідка

Збудовано, орієнтовно, 368–350 до н. е. як спільну гробницю сатрапа (правителя) Карії (грецької держави у Малій Азії під зверхністю Давньої Персії) Мавзола (410–353 до н. е; тепер Туреччина) та його сестри, дружини й спадкоємиці Артемізії (395–351 до н. е; тепер Туреччина). Архітекторами були Сатир із Паросу та Піфей із Прієни. Виконання скульптурного оздоблення забезпечили 4 скульптори: Браякс (Вріакс) із Карії, Леохар із Афін, Скопас, Тимотей із Епідавра. 1402 мавзолей зруйновано землетрусом і його руїни протягом 1402–1523 поступово розібрали госпітальєри для будівництва і подальшої реконструкції розміщеного неподалік свого замку Святого Петра у м. Бодрумі. Археологічні дослідження пам’ятки розпочато 1857: виявлено частини фундаменту та скульптури, вивезені до Великої Британії і тепер експоновані в Британському музеї. Археологи з Данії 1966–1977 виконали вичерпні археологічні дослідження, на підставі яких 2003 створено гіпсовий макет-реконструкцію первісного вигляду пам’ятки у масштабі 1:66.

Характеристика

Мавзолей стояв на огородженій муром скельній терасі розмірами 105×244 м. Споруда прямокутна у плані розмірами 32×38,4 м, 46 м заввишки. Вона була триярусною, з підземною поховальною криптою. Нижній ярус у вигляді паралелепіпеда є монументальним постаментом, над яким підноситься другий ярус у вигляді периптера іонічного ордера з 11 і 9 колонами на фасадах. Увінчувала споруду 24-ступенева піраміда, що несла п’єдестал зі скульптурним зображенням квадриги, якою керують Мавзол і Артемізія. У приміщенні першого ярусу перекриття підтримували 15 колон доричного ордера, у приміщенні другого ярусу — 15 колон коринфського ордера. Споруду муровано з каменю і цегли й обличковано мармуром різних відтінків білого й світлосірого кольорів. Розміщені біля підніжжя скульптурні зображення левів і вершників підкреслювали грандіозність споруди. В інтерколумніях периптера другого ярусу були встановлені повнофігурні скульптурні зображення античних грецьких богів, героїв та членів династії Гекатомнидів, до якої належали Мавзол і Артемізія. Стіни оперізували суцільні скульптурні фризи з барельєфними (див. Барельєф) зображеннями битв греків з амазонками, греків з кентаврами та змагань на колісницях.

Значення

Мавзолей у Галікарнасі, який докладно описав Пліній Старший, став у античному світі уособленням великої й розкішної гробниці, поєднаної з поминальним храмом. Його не тільки визнано одним із семи чудес світу, але й сама назва стала родовою для означення такого типу споруд у світовій архітектурі [ Мавзолей Хасекі-Хуррем (Роксолани) у м. Стамбулі)].

Література

  1. Bauer E. Die Sieben Weltwunder. 2 aufl. München : Orbis, 2001. 144 p.
  2. Тимофієнко В. Історія архітектури Стародавнього світу. Київ : Наукова думка, 2006. С. 331–333.
  3. Clayton P., Price M. The Seven Wonders of the Ancient World. London : Routledge, 2015. 192 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Мавзолей у Галікарнасі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мавзолей у Галікарнасі (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.03.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶