Барельєф

Барельєфи на фасаді костелу Святої Анни Віляновського палацово-паркового ансамблю у м. Варшаві
Барельєф — пам’ятний знак на місці садибного будинку, де народився композитор Д. Бортнянський у м. Глухові Сумської області

Барельє́ф (фр. bas-relief, букв. — низький рельєф, від bas — низький і relief — рельєф, калька з італ. bassorilièvo, від basso — низький та rilièvo — рельєф) — виконана на площині скульптурна композиція з опуклим зображенням, що виступає з площини тла менш ніж на половину свого об’єму.

Цим барельєф відрізняється від високого рельєфу — горельєфу і від заглибленого рельєфу — контррельєфу.

Барельєфні зображення відомі з часів палеоліту й присутні на всіх континентах.

Виконують із глини, гіпсу, алебастру, каменю, дерева, металу, органічного скла; буває орнаментальним, декоративним, фігуративним, а також монохромним або поліхромним. Є поширеним видом декору архітектурних споруд як на фасадах, так і в інтер’єрах. Широко використовують в монументальному мистецтві (пам’ятники, пам’ятні знаки, стели, надгробки, меморіальні дошки), мистецтві декоративно-ужитковому та дрібній пластиці (медалі, монети, геми, камеї).

В Україні найдавніші античні (див. Античність) барельєфи відомі в Херсонесі Таврійському, Ольвії, Неаполі Скіфському.

З часів княжої Русі-України збереглися барельєфи Києво-Печерської лаври, Михайлівського Золотоверхого собору, Борисоглібського собору в Чернігові, Успенського собору в Галичі.

Майстри барельєфу — скульптори: І. Мартос, Л. Позен, І. Кавалерідзе, Л. Молодожанин, В. Луцак (нар. 1928; Україна), В. Прядка.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 44.
  2. Мистецтво України : в 5 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1995. Т. 1. С. 147.
  3. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 54.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 15.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Барельєф // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Барельєф (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶