Фасад

Головний (західний) і бічний (південний) фасади Успенського (Георгіївського) собору в Каневі
Кресленик головного фасаду Брами Заборовського в Києві
Кресленик бічного (північного) фасаду Церкви Святого Юра у Дрогобичі

Фаса́д (фр. façade, з італ. facciata від faccia — обличчя) — багатозначний термін.


1) Зовнішній лицьовий бік будинку, споруди, утворений огороджувальними конструкціями.

Кожна будівля, споруда, залежно від своєї конфігурації у плані та найближчого оточення, має декілька фасадів. Їх розрізняють за:

  • місцезнаходженням (передній, бічний, тильний);
  • відношенням до простору будівлі (поздовжній, причілковий);
  • значущістю (головний, другорядний);
  • розміщенням відносно оточення (вуличний, дворовий, садовий тощо);
  • сторонами світу, на які вони звернені (північний, південний, західний, східний, південно-західний тощо).

У традиційній забудові у бік вулиці чи площі, звідки влаштовано головний вхід до будинку, звернено головний фасад, який зазвичай відзначається багатством архітектурних форм і декору.

Головний фасад здавна має репрезентативну функцію щодо всієї споруди, тому його виконують з міцних, довговічних, естетично привабливих [[ будівельних матеріалів. Особливою пишнотою відзначалися фасади пізньосередньовічних і ранньомодерних сакральних і палацових споруд. У палацово-паркових ансамблях стилів бароко і класицизму великого значення надавали парковим фасадам як частині загальної композиції. У певні історичні періоди фасад репрезентативної будівлі набував перебільшеного значення незалежно від її функціонального призначення, конструктивного, об’ємно-просторового вирішення: розроблення композиції фасаду було самостійним архітектурним завданням. Геометричні форми, пропорції, членування фасаду, розміщення віконних та дверних прорізів, балконів, лоджій, декор є результатом архітектурного задуму і пов’язані з призначенням будинку, споруди, особливостями їхнього просторового, конструктивного та стилістичного вирішення. Фасади будинків і споруд визначають вигляд забудови вулиць, площ, набережних тощо.

В українській народній архітектурі головний фасад будинку називають чолом, тильний — затиллям, бічний — причілком.


2) Кресленик архітектурний в ортогональній проєкції фасаду будівлі чи споруди. Проєкцію виконують на вертикальну площину у певному масштабі (зазвичай 1:100, 1:200; рідше — 1:400, 1:50, 1:25). Це один з основних креслеників, який разом із планом і розрізом будинку дає про нього комплексне уявлення. Оформлення кресленика фасаду залежить від призначення: робочі кресленики фасадів виконують із докладними позначеннями вертикальних розмірів (позначок) усіх характерних елементів (цоколь, поверхи, віконні й дверні прорізи, карнизи тощо); демонстраційні — без позначення розмірів або з позначенням тільки основних вертикальних розмірів (позначок), але з докладним зображенням усіх елементів, зокрема декоративних, з наочним виявленням об’єму і пластики будинку, фактури поверхонь, світлотіні тощо. Такі кресленики, як правило, доповнюють антуражем, для виявлення масштабу будинку використовують стафаж.

Література

  1. Мардер А. Фасад // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 295.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 424.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Фасад // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Фасад (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶