Кресленик архітектурний

Діоритова статуя Гудеа 22 ст. до н. е. з зображенням кресленика в експозиції Лувра.
Генеральний план Микільського монастиря у м. Києві. Кресленик архітектора Л. Шарлеманя 1819
Фасади основних будівель Микільського монастиря у м. Києві. Кресленик архітектора Л. Шарлеманя 1819
Поздовжній переріз церкви Святого Карла Боромея у Відні. Гравірований кресленик автора – архітектора Й. Б. Фішера фон Ерлаха

Кре́сленик архітекту́рний — графічне зображення архітектурної форми, виконане на площині в заданому масштабі за допомогою креслярських інструментів чи комп’ютерної техніки відповідно до правил нарисної геометрії.

Загальні відомості

Кресленик архітектурний — спосіб фіксації архітектурного задуму та засіб обміну інформацією між учасниками архітектурно-будівельного процесу: замовником, інвестором, архітектором, будівельником, постачальником будівельних матеріалів і конструкцій, владою, громадськістю. Крім графічних зображень, кресленик містить математичну інформацію — розміри будівель, їхніх частин, елементів, їхні кути нахилу тощо. Кресленики архітектурні є основним і невід’ємним складником проєктно-кошторисної документації на будівництво, реконструкцію, реставрацію будівель і споруд. Кресленик архітектурний може бути виконаний вручну або із застосуванням комп’ютерних технологій. Процес виконання кресленика архітектурного називають кресленням.

Історична довідка

Кресленики такі ж давні, як і архітектурно-будівельна діяльність людства. Перший відомий науці кресленик зображено на діоритовій (див. Діорит) скульптурі Гудеа — правителя м. Лагаша в Давній Месопотамії 22 ст. до н. е. Уславлений будівничою діяльністю Гудеа тримає на колінах прямокутну табличку з накресленим на ній планом будинку й масштабною лінійкою. У тому ж регіоні відомо кілька давніх креслеників архітектурних (серед них і планів міст), виконаних на глиняних табличках. У Стародавньому Єгипті кресленики виконували на папірусі, в античній та середньовічній Європі — на пергаменті, з Нового часу — на папері.

Характеристика

За призначенням кресленики поділяють на:

  • демонстраційні (дають загальне уявлення про архітектурний об’єкт);
  • робочі (основні деталізовані графічні документи, на підставі яких будівлю чи споруду зводять на будівельному майданчику);
  • обмірні або фіксаційні (фіксують наявний стан архітектурного об’єкта, який уже існує).

За методом створення зображення кресленики поділяють на:

Аксонометрію і перспективу використовують для максимальної наочності зображення.

В ортогональних проєкціях залежно від характеру зображення, його масштабу та ступеня деталізації розрізняють кресленики:

Найуживаніші масштаби для генеральних планів 1:1000, 1:500, 1:200; для планів, фасадів, розрізів — 1:100, 1:50; для деталей — 1:25, 1:10, 1:5.

При цьому кресленики планів, фасадів і розрізів проєкційно пов’язані між собою та виконані в одному масштабі.

Кресленик може бути:

  • монохромним (чорно-білим) і поліхромним;
  • лінійним (штриховим) і тональним;
  • може включати антураж і стафаж.

Галерея

Література

  1. Тиц А. А., Божко Ю. Г., Иванова Г. И. и др. Основы архитектурной композиции и проектирования. Киев : Вища школа, 1976. С. 12–20.
  2. Мардер А. Креслення архітектурне // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 305–306.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Кресленик архітектурний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Кресленик архітектурний (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶